Dravcům a sovám chybí přirozené hnízdní možnosti. Ochránci je nahrazují hnízdy z kanystrů
Budky jsou nejčastěji vyrobeny z plastových kanystrů o objemu 40 litrů. Jsou lehké a na rozdíl od dřevěných budek vydrží mnohem déle. Jsou natřeny ochranným nátěrem a upraveny tak, aby vyhovovaly nárokům hnízdících druhů. S pomocí stromolezeckého vybavení se budky výšce 6-12 m kontrolují 2-3x do roka. Sleduje se při tom nejen stav hnízdění, ale také to, zda se je budka správně připevněná a nehrozí jí spadnutí. Podle potřeby je nutné obnovovat ochranný nátěr a měnit znečištěnou výstelku, aby budka déle vydržela a dospělí ptáci i mláďata měli pro hnízdění vhodné podmínky. Když už stromy příliš zestárnou a prosychají, je nutné budky přemístit na vhodnější místo.
Výsledky předchozích let ukazují, že právě poštolky obecné a kalousi ušatí budky na Břeclavsku s oblibou obsazují. Dlouhodobá sledování dokládají, že se jedná o významnou pomoc, od roku 1989 v nich ochránci zaznamenali přes tři tisíce hnízdění. Vzhledem k počtům průměrně vyváděných mláďat výše uvedených druhů, se budky staly domovem více jak desítky tisíc mláďat.
Neznamená to ale, že by se touto cestou mohli dravci a sovy přemnožit. Příštího roku se dožije jen průměrně 40 % mláďat. Je to dáno nejen přirozenými faktory jako je množství a kvalita potravy, klimatické vlivy či nemoci, ale také faktory způsobenými člověkem. Mnoho dravců a sov zahyne například při srážce s automobily při hledání potravy v příkopech kolem silnic, další se stanou obětí jedů používaných proti hlodavcům či se upálí na sloupech vysokého napětí.
reklama