https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drobil-fotovoltaika-je-zlocin-na-mesicni-krajinu-na-sumave-se-podivam-neideologicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Drobil: Fotovoltaika je zločin. Na měsíční krajinu na Šumavě se podívám neideologicky

3.7.2010 21:14 | PRAHA (Ecomonitor)
„Fotovoltaika je velkým zločinem ekonomiky,“ řekl pro Český rozhlas Rádio Česko budoucí ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Drobil je pro rozšíření Dukovan o pátý blok a dostavbu Temelína. Nechce podléhat tlakům, které vedou k vytváření měsíční krajiny na Šumavě.
 

Šumava
„Nebudu podléhat ani těžařské lobby, ani tlakům z opačné strany, která dělá pod heslem nezasahování a živelného vývoje ze Šumavy měsíční krajinu,“ řekl Pavel Drobil. Na ilustračním snímku Šumava.
Foto: Jan Regal

Budoucí ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) v krátkém telefonickém rozhovoru zmínil, že za zvyšování cen elektřiny mohou právě i fotovoltaické elektrárny. „Jakákoli dotace křivý trh, křiví ceny, zdražuje elektrickou energii. Dotaci na fotovoltaiku zaplatí konečný spotřebitel. Ten už je dnes nyní nespokojený s výší ceny a toto je jeden z důvodů," řekl pro Český rozhlas Česko Pavel Drobil. A chce se zasadit o nápravu. „Budu maximálně radikální. Byl bych nejradši, kdyby tam nebyly žádné dotace, pokud je to možné. Je to ale věc jednání do budoucna. Můžu být sice ekonomický liberál, ale jsem i právník a vím, že smlouvy platí. To znamená, že do určitého okamžiku musí být splněny, budu ale prosazovat razantní omezení dotací do této energie," řekl Drobil.

Drobil zmínil, že fotovoltaika a větrné elektrárny vytváří tlak na přenosovou soustavu, což také zvyšuje náklady. Drobil má „signály od subjektů, které jsou s tím spojeny, že by tyto investice rády promítly do ceny. Čili do dalšího zdražení."

Na dotaz moderátorky pořadu, co si myslí o nedávném vyjádření šéfa ČEZu Martina Romana, že fotovoltaika nás může stát až bilion korun, odpověděl Pavel Drobil, že to vidí stejně. „Já bych to dokonce nazval velkým zločinem ekonomiky,“ říká Pavel Drobil.

„Nebudu podléhat ani těžařské lobby, ani tlakům z opačné strany, která dělá pod heslem nezasahování a živelného vývoje ze Šumavy měsíční krajinu,“ řekl Pavel Drobil a dodává, že to, co se stalo na Šumavě, není úplně to nejlepší. „Avizuju, že se na problematiku Šumavy podívám bez ideologických brýlí.“

„Těžba černého uhlí ve Frenštátě je v nejbližších desítkách let nereálná. Jestli se někdy za padesát let objeví technologie, které by umožnily těžbu bez dopadu na Beskydy, tak lze o tom nějakým způsobem diskutovat,“ říká Pavel Drobil.

Dostavbu Temelína nebude Pavel Drobil blokovat. Pátému bloku v Dukovanech říká ano, pokud bude jeho stavba ekonomicky přínosná.

K tématu ekologické zakázky se Drobil nechtěl vyjadřovat s tím, že se nejprve musí s tématem blíže seznámit.

Devíti minutový rozhovor Pavla Drobila ve vysílání Českého rozhlasu Rádio Česko.

Přečtěte si zprávu: Nečas: MŽP přestane být zázemím pro zelenou ideologickou gerilu z 3. července 2010.

Nepřehlédněte zprávu Schwarzenberg pro LN: Z MŽP zbude pod vedením ODS pouze slupka.


reklama

 
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist