https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/drony-budou-v-brdech-dohlizet-na-poradek-a-hledat-pohresovane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Drony budou v Brdech dohlížet na pořádek a hledat pohřešované

22.5.2017 01:20 | PŘÍBRAM (ČTK)
Středočeská policie má pro drony vyčleněno sedm vyškolených operátorů a domluvila se se správou CHKO na monitorování území. Ilustrační snímek.
Středočeská policie má pro drony vyčleněno sedm vyškolených operátorů a domluvila se se správou CHKO na monitorování území. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Policie ČR
Odhalování nelegálních skládek a nepovolené těžby dřeva nebo pátrání po pohřešovaných lidech budou hlavními úkoly nových policejních dronů v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy. Pomáhat by mohly i při pyrotechnické očistě bývalého armádního území, řekl ředitel středočeské policie Václav Kučera.
 

Pro provoz dvou bezpilotních letounů má policie od konce dubna povolení od Úřadu pro civilní letectví, podle Kučery je to v rámci republiky unikát. "Trvalo nám rok, než jsme prošli schvalovacím procesem, protože proces se s námi de facto nastavoval. V tomto jsme opravdu první a šli jsme legislativní cestou tak, jak se má. Takže teď už to budou mít ostatní jednodušší a doufám, že budou i následovníci," uvedl.

Středočeská policie má pro drony vyčleněno sedm vyškolených operátorů a domluvila se se správou CHKO na monitorování území. Kučera nevyloučil, že v budoucnu by bezpilotní letouny mohly hlídkovat například i u silnic a dohlížet na problémy v dopravě, zatím to podle něj není ale reálné. Rozhodně by neměly létat přímo nad silnicemi nebo nad lidmi a nepočítá se s jejich nasazením v obydlených oblastech.

Drony policii zaplatil kraj, cena zakázky vyšla na dva miliony korun a zahrnovala dva přístroje včetně optických senzorů, výcvik sedmi pilotů, šest pohonných akumulátorů, pozemní řídicí a zobrazovací stanici a základní náhradní díly. Zařízení je skládací, vejde se do kufru běžného auta. Jeho předností je pokročilý řídicí systém s mapovými podklady a s dosahem až deset kilometrů. "Je vybaveno termovizí, optickou kamerou s HD rozlišením a desetinásobným zoomem, takže je to velice kvalitní," dodal Kučera.

Dron o průměru 120 centimetrů a vysoký půl metru má maximální vzletovou hmotnost 8,8 kilogramu, maximální zátěž je dva kilogramy. Zařízení vydrží letět až 40 minut, maximální rychlost je 50 kilometrů za hodinu. Pokud přístroji dochází energie ve zdroji, umí se sám vrátit.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist