https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dum-natura-ukryva-jednu-z-nejrozsahlejsich-sbirek-lisaju-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dům Natura ukrývá jednu z nejrozsáhlejších sbírek lišajů na světě

9.12.2016 16:00 | PŘÍBRAM (ČTK)
Jednu z nejrozsáhlejších sbírek lišajů na světě mohou ode dneška obdivovat návštěvníci Domu Natura v Příbrami.
Jednu z nejrozsáhlejších sbírek lišajů na světě mohou ode dneška obdivovat návštěvníci Domu Natura v Příbrami.
Jednu z nejrozsáhlejších sbírek lišajů na světě a expozici živých plazů a obojživelníků žijících v Brdech mohou ode dneška obdivovat návštěvníci Domu Natura v Příbrami. K dosavadním výstavám věnovaným Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy a historii bývalého vojenského újezdu přibyla expozice leteckých fotografií Nebeské Česko, jejímž autorem je příbramský rodák Jiří Jiroušek.
 

Unikátní sbírka více než 200.000 motýlů z celého světa vznikla díky dvacetiletému úsilí Tomáše Melichara, předsedy správní rady ekologického centra Orlov, které je zřizovatelem Domu Natura. Ze sbírky, jež popisuje i neznámé druhy, ale návštěvník uvidí jen zlomek. Hlavní část je uložena v depozitáři, kde je na požádání k dispozici odborníkům. Podle projektového manažera ekologického centra Luboše Gardoně je větší sbírka jen v Londýně.

Dnes si návštěvníci mohli poprvé prohlédnout celou expozici.
Dnes si návštěvníci mohli poprvé prohlédnout celou expozici.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Andrle

Expozice živých plazů a obojživelníků je umístěna do nádrží, které mají vlastnosti biotopu. Návštěvníci v nich mohou pozorovat čolky, mloky nebo třeba zmije. "Skály, které se tam nacházejí, jsou přesnými odlitky skutečných skal," řekl Luboš Gardoň.

Dům Natura byl otevřen letos v září, zpočátku jen s expozicemi o CHKO Brdy, vojenském újezdu a s částí výstavy o obojživelnících. Měsíčně do něj zamíří kolem 500 lidí, po otevření nových výstav by měl počet návštěvníků stoupat. "Celou PR strategii teprve spouštíme," řekl ředitel ekologického centra Vladimír Král. V příštím roce se podle něj v Domě Natura otevře také výstava o paleontologii a velká expozice o Indii.

Ekologické centrum Orlov začalo už loni připravovat také projekt Destinační agentury Brdy, jehož cílem je citlivý rozvoj turistiky v CHKO Brdy. Vyhlášena byla letos 1. listopadu. Partnery jsou podle Krále zatím Agentura ochrany přírody a krajiny, Středočeský, Jihočeský a Plzeňský kraj a jedná se o přistoupení obcí. S podobným projektem přišla i Příbram, stanovy budoucí Destinační společnosti Brdy by měli zastupitelé teprve schvalovat. I tato organizace se chce domlouvat na spolupráci s brdskými obcemi.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist