https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dum-prirody-v-moravskem-krasu-loni-navstivilo-vice-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dům přírody v Moravském krasu loni navštívilo více lidí

8.2.2018 13:00 | BLANSKO (ČTK)
Moravský kras se rozkládá na Blanensku a z malé části na Brněnsku. Pět jeskyní z více než tisícovky je zpřístupněno veřejnosti, ročně do nich zavítá kolem 360.000 lidí. K turistickým zajímavostem patří asi 139 metrů hluboká propast Macocha (na obrázku).
Moravský kras se rozkládá na Blanensku a z malé části na Brněnsku. Pět jeskyní z více než tisícovky je zpřístupněno veřejnosti, ročně do nich zavítá kolem 360.000 lidí. K turistickým zajímavostem patří asi 139 metrů hluboká propast Macocha (na obrázku).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dům přírody v Moravském krasu loni navštívilo asi 45.000 lidí, meziročně téměř o 8000 více. Řekl to vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. Jde celoročně otevřenou expozici, která návštěvníkům hravou formou vysvětluje význam této nejstarší chráněné oblasti na Moravě, a po odborné stránce jim představuje její přírodu. Investice do stavby si vyžádala 86 milionů korun, loni byl objekt v provozu třetím rokem.
 

Dům přírody naleznou turisté u Hotelu Skalní mlýn v centru krasu. Je výchozím bodem na stezce do Pustého žlebu, v němž jsou Punkevní jeskyně, a do Suchého žlebu, ve kterém jsou Kateřinské jeskyně a skalní útvar Čertův most. Jeho součástí je i informační centrum.

"Loni se oproti předchozímu roku především zvedl počet organizovaných akcí pro školy, jen programů se za rok zúčastnilo 4800 dětí a žáků mateřských a základních škol," uvedl Štefka.

Objekt je ze dřeva a kamene, otevřený byl v srpnu 2015. Návštěvníci se v něm prostřednictvím interaktivní expozice mohou netradiční formou seznámit s fenomény a příběhy tamní krasové krajiny. Od loňského dubna je v domě k vidění i poklad tvořený více než šesti desítkami středověkých stříbrných mincí ze 13. století, které se v krasu našly v roce 2016. V expozici zůstane už jen do 18. února.

Od 24. února na návštěvníky čekají zajímavosti přírodovědce Petra Jana Juračky, který například odhalí, proč se šnečí ulita nerozbije, když spadne z výšky, nebo zda je tropický motýl otakárek skutečně kovově modrý či jde o optický klam.

Moravský kras se rozkládá na Blanensku a z malé části na Brněnsku. Pět jeskyní z více než tisícovky je zpřístupněno veřejnosti, ročně do nich zavítá kolem 360.000 lidí. K turistickým zajímavostem patří asi 139 metrů hluboká propast Macocha.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist