https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/durynsko-bude-chranit-byvalou-zeleznou-oponu-jako-narodni-prirodni-pamatku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Durynsko bude chránit bývalou železnou oponu jako Národní přírodní památku

15.11.2018 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Evropský zelený pás sahající od Finska po Turecko je dlouhý více 12 500 kilometrů. Ilustrační snímek.
Evropský zelený pás sahající od Finska po Turecko je dlouhý více 12 500 kilometrů. Ilustrační snímek.
Foto | Vladimír Tóth / Wikimedia Commons
Spolkový stát Durynsko začíná s vyznačováním Evropského zeleného pásu na celém svém území za Národní přírodní památku. Děje se tak po pátečním schválení zákona o Zeleném pásu v parlamentu spolkového státu Durynsko. Bude tak zajištěna ochrana části Evropského zeleného pásu začínající v česko-německém pohraničí až do poloviny jeho délky Německem. Zelený pás Durynska je první rozsáhlou Národní přírodní památkou v Německu s rozlohou 6 850 hektarů. Informuje o tom Hnutí DUHA.
 

„Zelený pás ukazuje, že hranice mohou být překonány a že my lidé potřebujeme živou přírodu. Zelený pás nabízí živobytí místním pastýřům a zemědělcům a stále více přitahuje do bývalých příhraničních oblastí návštěvníky z Německa i ze zahraničí," říká Ron Hoffmann, předseda ekologické organizace Bund Durynsko.

Evropský zelený pás sahající od Finska po Turecko je dlouhý více 12 500 kilometrů. Na území Německa se nalézá 1 393 kilometrů této přeshraniční ekologické sítě, která je domovem pro více 1 200 ohrožených druhů rostlin a živočichů, z nichž některé jsou ohroženy vyhynutím. V České republice na durynskou a saskou část Evropského zeleného pásu navazuje Ašsko, Český les, Šumava, Novohradské hory a dále pás pokračuje přes Slavonicko až k Břeclavi.

Klíčovými lokalitami tohoto nejrozsáhlejšího celoevropského biokoridoru na našem území je Národní park Podyjí a Národní park Šumava. V NP Šumava se o kvalitní ochraně přírody bude brzy rozhodovat při schvalování zonace, vymezení klidových oblastí a zásad péče o národní park.

Ochrana Evropského zeleného pásu na území České Republiky má i zásadní nedostatky. Cenné lužní území na soutoku Moravy a Dyje stále nemá adekvátní ochranu. V této oblasti nazývané Moravská Amazonie by měl být kvůli jedinečným přírodním podmínkám vyhlášen národní park nebo aspoň chráněná krajinná oblast. Ochrana maloplošných chráněných území, jak je například na Soutoku nyní diskutována s. p. Lesy ČR a Agenturou ochrany přírody ČR, není dostačujícím řešením.

„Nespornými přínosy ochrany Evropského zeleného pásu v Durynsku by se nyní měla inspirovat i česká vláda. Příští rok bude Evropský zelený pás oslavovat třicet let existence a bylo by vhodným narozeninovým darem zajistit dostatečnou ochranu jedinečného území tzv. Moravské Amazonie na soutoku Moravy a Dyje," říká Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy Hnutí DUHA.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist