https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dvorsky-safari-park-po-peti-letech-rozmnozil-agresivni-husy-pizmovky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dvorský safari park po pěti letech rozmnožil agresivní husy pižmovky

8.8.2021 00:42 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Pižmovky ostruhaté patří k největším africkým husám, samci mohou vážit až kolem sedmi kilogramů, samice jsou výrazně menší.
Pižmovky ostruhaté patří k největším africkým husám, samci mohou vážit až kolem sedmi kilogramů, samice jsou výrazně menší.
V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se 20. července vylíhla dvě mláďata pižmovky ostruhaté. Za posledních 12 měsíců tyto velké agresivní husy nerozmnožila žádná jiná zoo na světě, sdělili zástupci dvorského safari parku. Otec mláďat se vylíhl v roce 2013 ve Dvoře Králové a byl prvním mládětem pižmovky ostruhaté v Česku. Jde o rozmnožení už ve druhé generaci. Celkem se včetně dvou letošních přírůstků v safari parku vylíhlo 43 mláďat těchto ptáků.
 

"Rodičovský pár si zbudoval hnízdo v kopřivách ve výběhu a vzorně na snůšce seděl. Inkubaci zvládli na výbornou, ale po vylíhnutí mláďat jsme skupinku přemístili do bezpečí zázemí," uvedl zoolog Michal Podhrázský.

Jakmile mláďata povyrostou, vypustí je zoologové do velké průchozí voliéry, kde je budou moci spatřit návštěvníci.

¨

Podle zástupců dvorské zoo je chov pižmovek obtížný. Jde o velmi agresivní zvířata, zejména v době rozmnožování a hnízdění, nezřídka dokonce útočí i na ošetřovatele. Křídly, na kterých jim z ramene vyrůstá mohutná a ostrá kostěná ostruha, dovedou způsobit nepříjemná zranění, uvedla zoo.

Pižmovky ostruhaté patří k největším africkým husám, samci mohou vážit až kolem sedmi kilogramů, samice jsou výrazně menší. V safari parku jsou chované od roku 2012. K vidění jsou ve společném výběhu s kudu velkými, buvolci běločelými a několika druhy ptáků v klasické části areálu. Safari park je nejúspěšnějším evropským chovatelem pižmovek, které dnes žijí ve zhruba 15 zoo Evropy, přičemž většina z nich chová právě potomky ze Dvora Králové, uvedli zástupci dvorského safari parku.

Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců. Populární je africké safari o rozloze asi 30 hektarů, v němž lidé auty či autobusy projíždějí mezi stovkami volně žijících zvířat. Zoo patří kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist