https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dvur-kralove-rozhodne-o-koupi-cisticky-za-120-milionu-na-konci-zari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dvůr Králové rozhodne o koupi čističky za 120 milionů na konci září

5.9.2019 00:07 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
Zastupitelé Dvora Králové nad Labem by měly jednat o koupi čističky odpadních vod od firmy Evorado Import za 120 milionů korun na zasedání 26. září. / Ilustrační foto
Zastupitelé Dvora Králové nad Labem by měly jednat o koupi čističky odpadních vod od firmy Evorado Import za 120 milionů korun na zasedání 26. září. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zastupitelé Dvora Králové nad Labem by měly jednat o koupi čističky odpadních vod od firmy Evorado Import za 120 milionů korun na zasedání 26. září. Současně by město mělo společnosti doplatit 38,3 milionu korun za čištění splašků za roky 2014 až 2019. Návrh kupní smlouvy již má radnice od firmy Evorado Import k dispozici a studují jej právníci. Na úterním zasedání zastupitelstva to řekl starosta Jan Jarolím (ANO).
 

Kdyby město čističku získalo, skončily by jeho dlouholeté spory s firmou o cenu čištění odpadních vod. Radnice by koupí čističky dostala pod kontrolu tvorbu cen za čištění odpadních vod i budoucí investice do zařízení. "Jsem pro koupi ČOV, i když ta částka je vysoká. Jde ale o strategickou věc," řekl starosta.

Čističku by měla koupit společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, již vlastní město a která tu provozuje vodohospodářskou infrastrukturu. Čističku by firma koupila z úvěru, za ten by ručilo město. Skoro čtyřicetimilionový doplatek za čištění by firmě Evorado Import zaplatilo město.

Kdyby Dvůr čističku získal, opustil by variantu stavby čističky vlastní. Radnice dosud odhadovala, že stavba nové ČOV by přišla zhruba na 155 milionů korun bez DPH. Evorado Import už dříve označil za nesmysl, že by ve městě měly být dvě čističky.

Spor o cenu za čištění mezi městem a vlastníkem čističky začal v roce 2005, kdy firma Evorado Import čističku koupila od později zkrachovalé textilky Tiba. V únoru 2012 spory gradovaly tím, že čistička přerušila čištění a splašky z šestnáctitisícového města tekly 56 hodin do Labe. Spor o cenu nejprve řešil Okresní soud v Trutnově. Později se spor přenesl ke krajskému soudu. Krajský soud letos v lednu rozhodl, že město má vlastníkovi za čištění doplatit 7,7 milionu korun, a to za léta 2005 až 2013. Město již peníze zaplatilo.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Rychtera
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist