https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eastman-chemical-investuje-ve-francii-do-recyklace-plastu-jednu-miliardu-usd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eastman Chemical investuje ve Francii do molekulární recyklace plastů jednu miliardu USD

26.1.2022 01:19 | PAŘÍŽ (ČTK)
Eastman Chemical bude využívat takzvanou molekulární recyklaci, při níž se odpad rozkládá na stavební prvky a znovu se z něj vytvářejí nové formy.
Eastman Chemical bude využívat takzvanou molekulární recyklaci, při níž se odpad rozkládá na stavební prvky a znovu se z něj vytvářejí nové formy.
Americká společnost Eastman Chemical plánuje investovat ve Francii až jednu miliardu USD (21,4 miliardy Kč) do výstavby největšího závodu na molekulární recyklaci plastů na světě. Chce tak pomoci snížit spotřebu fosilních paliv. Investice má necelé tři měsíce před prezidentskými volbami také posílit prestiž prezidenta Emmanuela Macrona, uvedla ve své zprávě agentura Bloomberg.
 

Závod by měl zahájit provoz v roce 2025. Bude zpracovávat ročně až 160 000 tun těžko recyklovatelného plastového odpadu, který se v současnosti spaluje.

Ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová uvedla, že jde o významnou investici, která ukazuje ochotu Francie přijímat inovativní technologie. Francie podle ní získává díky investici prostředek k dosažení svých ambiciózních cílů v recyklaci plastů stanovených pro rok 2025.

Eastman Chemical bude využívat takzvanou molekulární recyklaci, při níž se odpad rozkládá na stavební prvky a znovu se z něj vytvářejí nové formy. Pokročilou recyklací plastů se zabývají i další firmy, například skupina Ineos Group. Finská společnost Neste Oyj má za cíl do roku 2030 zpracovat jeden milion tun plastového odpadu ročně.

Macron plánuje představit celkem 21 nových investičních projektů. Podle médií se tak chce pochlubit, jak se mu daří získávat zahraniční investory. Mezi nimi je i tento projekt firmy Eastman Chemical, ale i další, které připtavil německý chemický gigant BASF či kanadská společnost Loop Industries. Podle úřadu prezidenta projekty představují celkovou investici čtyři miliardy eur (97,7 miliardy Kč).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist