ECEEE: Evropská komise navrhuje prodloužit dotace ztrátovým dolům o čtyři roky
Dotace směřují zejména do dolů ve Španělsku, Německu a Rumunsku
|
|
Foto: Arnoldius/Wikimedia Commons |
Podle nových pravidel by měly ztrátové doly nárok na dotace, pokud budou uzavřeny do 15. října 2014. Pokud by doly zůstaly v provozu i po tomto datu, pak by musely dotace vrátit. Podle návrhu se bude provozní podpora postupně snižovat, a to nejméně o 33 % každých patnáct měsíců. Podporu získají ale jen doly v zemích, jejichž vlády předloží plán vhodných opatření na snížení negativního dopadu podpory uhelným dolům na životní prostředí, například v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů energie nebo zachycování a ukládání CO2.
Celková podpora sektoru těžby černého uhlí poklesla z 6,4 miliard euro v roce 2003 na 2,9 miliard euro v roce 2008, vypočítává Evropská komise. Provozní dotace se za stejnou dobu snížili o 62 % na 1 228 milionů euro v roce 2008.
Podle komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunia jsou dotace určené na náklady spojené s propuštěním zaměstnanců a na revitalizace opuštěných dolů. Podle Almunia si hornické společnosti musí umět bez dotací poradit, zkrátka kvůli ekonomické rovnosti s firmami z jiných oborů, které na dotační pomoc nárok nemají. Přitom on sám dříve navrhl prodloužit dobu vyplácení příspěvků o dvanáct let, což vyvolalo odpor nevládních organizací i komisařů pro klima a životní prostředí. Podle ochránců životního prostředí byl návrh v rozporu s plánem zemí G20, které se dohodly na ukončení státní podpory pro fosilní paliva, píše eceee.org.
Nejvíce peněz z dotací směřuje do Španělska, Německa a do Rumunska. Naproti tomu Polsko, které produkuje více než polovinu černého uhlí, dotace nečerpá. Těžba černého uhlí zaměstnává v Evropě sto tisíc lidí. Podle Evropské komise je ale těžba černého uhlí nižší, než je poptávka, a stále klesá. V roce 2008 se vytěžilo 147 milionů tun, což představuje 2,5 % světové produkce. EU musí dovážet více než polovinu své spotřeby uhlí v uhelných elektrárnách.
Podle Evropské komise by ukončení dotací už v roce 2010 mělo negativní dopady, jak sociální a ekonomické, tak na životní prostředí. Podle Komise by totiž domácí uhlí bylo nahrazeno místo obnovitelnými zdroji energie dovozem uhlí.
Dnešní rozhodnutí přivítaly ochránci životního prostředí. Varují ale, aby návrh nezmírnily členské státy při jeho schvalování v Radě EU, napsal server eceee.org.
Podle článku "Brussels seeks to end coal subsidies by 2014" zveřjněném na serveru eceee.org 20. 7. 2010.
reklama