EESC: Unie nemůže v blízké budoucnosti opustit jadernou energii
Zvýšený podíl energie z obnovitelných zdrojů bude podle výboru vitálním prvkem pro bezpečnost dodávky a bude nezbytný pro rostoucí poptávku po elektrické energii. Evropská komise stanovila cíl 12% produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů do roku 2010. Nicméně obnovitelné zdroje nebudou v takové pozici, aby uspokojily požadavky Evropy v době, kdy současná generace jaderných elektráren doslouží. I kdyby nastal nejoptimističtější nárůst počtu zařízení využívajících obnovitelné zdroje, došel výbor k závěru, že nahrazení jaderné energie těmito zdroji je v dohledné budoucnosti nerealistická možnost jak pro Evropu, tak pro svět.
Problematická témata jaderné energetiky jsou bezpečnost, ochrana proti fyziologickým dopadům ionizujícího záření, odpad a použité palivo. První dvě jsou už subjektem technických a regulačních odpovědí. Některé členské státy Unie udělaly pokrok i v řešení jaderného odpadu. Dvě země (Finsko a Švédsko) zvolily hlubinné uložení a již vybraly místa; další země (Francie a Španělsko) přijaly řešení pro produkty o nižší úrovni radiace a nyní hledají řešení pro produkty s delším poločasem rozpadu.
V současnosti jsou potřeby elektřiny v EU pokryty z 35 procent jadernými zdroji. Podle nejaktuálnějších ukazatelů bude poptávka po elektřině v příštích letech stoupat podle různých scénářů růstu. Opuštění jaderné energie by bylo pro spotřebitele v EU dost drahé, především kvůli akutnímu nedostatku životaschopných alternativ jako je obnovitelná energie. Zároveň jaderná energie zajišťuje určitou stabilitu cen.
Pan Claude Cambus z výboru volá po široké informační kampani, která by měla informovat občany o tom, co je skutečně v sázce ohledně jaderné energie. Podle jiné členky výboru, Ully Sirkeinen, je současný potenciál obnovitelných zdrojů významný, leč limitovaný. Navíc systém podpor těmto zdrojům není vždy v souladu s doplňujícími politickými opatřeními. Opatření jsou odlišná co do intenzity, formy a jsou čistě národně orientovaná, což narušuje vnitřní trh Unie.
V současnosti ani neexistují široká evropská pravidla dotačního systému pro obnovitelné zdroje. Většina systémů podpor postrádá kritérium efektivnosti vynaložených nákladů nebo podněty ke zlepšení technologií. Náklady na podporu obnovitelných zdrojů jsou v některých případech velmi vysoké.
Ve svém vyjádření - tzv. "Názoru z vlastní iniciativy", předaném Evropské komisi, doporučuje výbor, aby Komise posílila snahy o změny technologií správným směrem, aby sledovala stav rozvoje trhu obnovitelných zdrojů, a aby hodnotila interakci různých politik EU, které mají dopad na použití těchto zdrojů, aby se vyvarovala přílišné regulace.
EESC je institucionální konzultativní orgán založený v roce 1957 Římskou smlouvou. Výbor má 222 členů, kteří jsou jmenováni Radou ministrů, a reprezentuje různé ekonomické a sociální součásti občanské společnosti.
reklama