https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-schvalila-kogenerace-spustene-v-cr-mezi-roky-2016-a-2020
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EK schválila kogenerace spuštěné v ČR mezi roky 2016 a 2020

7.3.2017 14:30 | BRUSEL (ČTK)
Vysoce účinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla napomáhá zvyšovat energetickou účinnost, snižovat emise CO2 a vede k vyšší úrovni ochrany životního prostředí. Podpořit výrobu elektřiny z kogeneračních zařízení umožňují členským zemím za určitých podmínek pokyny komise z roku 2014.
Vysoce účinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla napomáhá zvyšovat energetickou účinnost, snižovat emise CO2 a vede k vyšší úrovni ochrany životního prostředí. Podpořit výrobu elektřiny z kogeneračních zařízení umožňují členským zemím za určitých podmínek pokyny komise z roku 2014.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Evropská komise schválila český režim podpory pro zařízení kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) uvedených do provozu v období od ledna 2016 do prosince 2020. Celkový rozpočet podpory takzvaných kogenerací činí přes 11,3 miliardy Kč (420 milionů eur). Komise to dnes uvedla v tiskové zprávě s tím, že opatření je v souladu s unijními energetickými a klimatickými cíli a nenarušuje hospodářskou soutěž.
 

Takzvaná notifikace z Bruselu stále chybí zdrojům KVET uvedeným v Česku do provozu mezi roky 2013 až 2015. Už na konci loňského roku naopak vypsal český Energetický regulační úřad (ERÚ) podporu pro letošní rok zdrojům KVET spuštěným do konce roku 2012. Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková tehdy uvedla, že jde až o 95 procent zdrojů KVET v České republice. Podle ní bylo dohodnuto, že u těchto zdrojů Česko nebude komisi o notifikaci žádat. Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) činila například předloni podpora KVET v Česku asi 1,9 miliardy Kč.

Dnes potvrzenou podporu oznámilo Česko do Bruselu v listopadu loňského roku. Provozovatelé zařízení KVET v jejím rámci obdrží fixní příplatek k tržní ceně elektřiny. Jeho výše se každoročně mění ve vztahu k hlavním nákladovým položkám tak, aby se náklady státu udržely na minimu. Celkový rozpočet přes 11,3 miliardy korun je financován jednak z příplatku vybíraného od spotřebitelů elektřiny, jednak z příspěvků ze státního rozpočtu.

"Vysoce účinná kombinovaná výroba elektřiny a tepla napomáhá zvyšovat energetickou účinnost, snižovat emise CO2 a vede k vyšší úrovni ochrany životního prostředí," poznamenala dnes Evropská komise. Podpořit výrobu elektřiny z kogeneračních zařízení umožňují členským zemím za určitých podmínek pokyny komise z roku 2014. Unijní exekutiva nedávno přijala řadu dalších režimů české podpory v energetické oblasti, které jsou zaměřeny na vyšší ochranu životního prostředí. Šlo o podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů, podpory pro vodní elektrárny či malé bioplynové stanice.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jakub Dospiva
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist