https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-schvalila-slovenske-dotace-na-pomoc-prumyslu-s-ekologickymi-opatrenimi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise schválila slovenské dotace na pomoc průmyslu s ekologickými opatřeními

12.10.2022 00:36 | BRATISLAVA (ČTK)
Vlajky EU před sídlem Evropské komise v Bruselu
Vlajky EU před sídlem Evropské komise v Bruselu
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Evropská komise schválila dva slovenské programy podpory firem, jejichž cílem je snížit uhlíkové emise a posílit energetickou účinnost v odvětvích včetně ocelářství či zpracovávání ropy. Dotační schémata mají dohromady rozpočet přes 1,1 miliardy eur (27 miliard Kč) a jsou financovaná z unijních fondů. Podle prohlášení komise jsou potřebná a mají "omezený" dopad na hospodářskou soutěž a obchod v Evropské unii.
 

Unijní exekutiva posuzovala nástroj v objemu 357,4 milionu eur čerpající z fondu na zmírnění dopadů koronavirové krize a další 750milionové opatření slovenské vlády financované z modernizačního fondu EU. Dvojice programů má pomoci snížit emise a zavádět opatření na zvýšení energetické účinnosti v podnicích, na něž se vztahuje systém obchodování s emisními povolenkami (ETS). Tato kategorie zahrnuje energeticky náročná průmyslová zařízení jako rafinerie, ocelárny nebo chemické závody.

"Tato schémata jsou potřebná a vhodná k podpoře projektů spojených s dekarbonizací a energetickou efektivitou v sektorech pokrytých ETS," uvedla Evropská komise. Unijní exekutiva podotýká, že Slovensko chce dotace vyplácet na základě soutěží, v nichž budou firmy hodnoceny podle poměru požadovaných prostředků k množství odvrácených emisí a podle výše příspěvku k celkovému emisnímu cíli. To podle EK omezí jakékoli negativní dopady na hospodářskou soutěž a zajistí, že podpora podniků bude co nejnižší.

"Tato schémata v objemu 1,1 miliardy eur pomohou slovenskému průmyslu dekarbonizovat jeho výrobní procesy a dosáhnout vyšší energetické efektivity," komentovala rozhodnutí místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová. "Opatření také pomohou Slovensku snížit jeho závislost na importovaných fosilních palivech,... a zároveň zajistí, že jakákoli potenciální pokřivení soutěže zůstanou minimální," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist