https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekocentrum-chaloupky-na-jihlavsku-skoli-v-zahradni-pedagogice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekocentrum Chaloupky na Jihlavsku školí v zahradní pedagogice

23.8.2018 00:28 | KNĚŽICE (ČTK)
V zahradě je možné vyučovat všechny předměty, včetně matematiky nebo fyziky. / Ilustrační foto
V zahradě je možné vyučovat všechny předměty, včetně matematiky nebo fyziky. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Pezibear / Pixabay
Rekordní počet účastníků bude mít letos kurz pro učitele, který už 25 let pořádá organizace Chaloupky z Kněžic na Jihlavsku. Školí výuku ve školních zahradách a jejich prostřednictvím. Za zahradní pedagogiku letos Chaloupky získaly cenu Eduína oceňující inovaci ve výuce. Kurz navštěvují především učitelé ze středních a jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy, obvykle jich je 30, letos se víkendového kurzu, který začne v pátek, zúčastní 45 lidí, řekl dnes zástupce ředitele Chaloupky o. p. s. Martin Kříž.
 

Zahradní pedagogika není o zahradničení nebo primárně o ekologii, upozornil Kříž. V zahradě je možné vyučovat všechny předměty, včetně matematiky nebo fyziky. "Když počítáte procenta uschlých stromů v lese, je to matematická slovní úloha, a při tom se dozvíte víc o hospodaření s vodou a jejím koloběhem v přírodě," uvedl Kříž. Letos dostane prostor výuka chemie prostřednictvím fyziologie rostlin.

Zahradní pedagogice se věnuje i časopis Školní zahrada, který Chaloupky vydávají. Je přístupný i v elektronické podobě. Odběrateli jsou nejen školy, ale i lidé, kteří děti učí sami. Často poskytuje návod, jak výuku do zahrad přinést. "Jde o přístup a změnu myšlení. Proč být mezi čtyřmi stěnami a učit děti o přírodě, když příroda je venku. K dispozici jsou stovky výzkumů, které říkají jak prospěšné je učit se v přírodě, jak sociálně, tak zdravotně," řekl Kříž.

Školní zahrady jsou podle něho českým fenoménem. Dotacemi jejich vznik podporuje Státní fond životního prostředí, na Vysočině z popudu Chaloupek i kraj. "Pokud se do některých projektů mají zapojit naši partneři z Horního Rakouska, musí pěstovat v květináčích," řekl Kříž. Školních zahrad je podle něho v Rakousku minimum. "Ve Vídni existuje pro všechny tamní školy jen jedna centrální," řekl.

Eduína je cena založená obecně prospěšnou společností EDUin na podporu inovací ve vzdělávání. Klade si za cíl upozorňovat na zajímavé inovativní projekty v českém formálním i neformálním vzdělávání i projekty podporující učitelskou profesi a přitáhnout k nim pozornost odborníků, médií i veřejnosti. Je udělována od roku 2013.

Středisko ekologické výchovy Chaloupky funguje od roku 1992. V Kraji Vysočina má šest středisek. Podle naposledy zveřejněné výroční zprávy z roku 2016 pořádá ročně šest desítek vzdělávacích akcí a seminářů pro více než 1000 lidí, vede dětské kroužky a pořádá příměstské tábory. Věnuje se i terapii lidí se speciálními sociálními potřebami.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vendula Krausová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist