https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekocentrum-paleta-chce-zachranit-domek-v-nemz-zacinalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekocentrum Paleta chce zachránit domek, v němž začínalo

19.11.2018 15:16 | PARDUBICE (ČTK)
Ekocentrum Paleta v Pardubicích hodlá opravit dřevený pětiboký domek, kde v roce 1995 začalo pořádat první akce zaměřené na životní prostředí. Po více než dvou desítkách let stavba zchátrala, středisko o ni nechce přijít, i když už působí ve velké moderní budově. Informoval o tom ředitel Jiří Bureš.
 

"Byla to první budova v České republice, která byla určená pro ekologickou výchovu. Je potřeba ji zrekonstruovat, abychom ji nemuseli zbořit," řekl Bureš.

Ekocentrum je nezisková společnost a má rozpočet kolem sedmi milionů korun ročně. Většinu peněz vydá na platy lektorů, kteří pracují s dětmi. Opravit střechu, která je v havarijním stavu, z rozpočtu nezvládne. Potřebuje 120.000 korun. Bureš věří, že na ni přispěje veřejnost.

V internetové sbírce je zatím vybraná třetina z cílové částky 120.000 korun. Bureš věří, že si domek a akce v něm lidí pamatují. Bývala v něm i čajovna. O ekologické programy je mezi školami velký zájem, ani kapacita nové stavby nestačí a část se jich koná i v dřeveném domku.

"Tou budovou prošly desetitisíce dětí z Pardubic. Bylo tam spoustu výukových programů. A konají se tam dál," řekl Bureš.

Domek stojí na zahradě hned vedle nové budovy. Nové středisko má centrum od roku 2015. Stálo kolem 50 milionů korun, přispěly na něj evropské dotace a Pardubický kraj. Nabízí osm desítek programů environmentální výchovy, které jsou uzpůsobené pro nejmenší děti z mateřských škol, žáky základních škol a také pro středoškoláky.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist