Ekologické organizace opatrně přivítaly krok poslance Brouska
Podle návrhu poslanců ODS Václava Brouska, Jiřího Drdy a Karla Sehoře se měl změnit zejména paragraf současného zákona, který vymezuje, jaká občanská sdružení se mohou zúčastnit rozhodovacích procesů. V současnosti je to umožněno prakticky jakýmkoli sdružením, která mají v náplni své činnosti ochranu přírody. Poslanci ODS chtěli účast na rozhodování omezit tak, aby přístup k němu měly jen ty organizace, které sídlí na území, spadajícím pod příslušný stavební úřad.
Václav Brousek bude mít možnost věcný záměr své novely předložit v průběhu projednávání vládní "velké" novely zákona na ochranu přírody a krajiny jako pozměňovací návrh. "Nepřekvapuje mě, že stažení novely má tento důvod," reagovala na Brouskova slova pro EkoList mluvčí Hnutí DUHA Karolína Šůlová. Šůlová ale věří, že záměr poslanců Brouska, Sehoře a Drdy neprojde sněmovnou ani jako pozměňovací návrh. "Mezi poslancem Brouskem a Sbírkou zákonů je ještě jeden důležitý institut, a tomu se říká hlasování parlamentu. Čtyřkoalice výslovně slíbila, že tento návrh zamítne a doufáme, že i sociální demokracie zůstane věrná svým slibům," říká Šůlová.
Ekologická sdružení však vesměs stažení návrhu novely přivítala. "Ano, vítáme to, ale velmi opatrně," říká mluvčí Dětí Země Michal Štingl. "Je dobře, že takový návrh nebude prosazen, protože omezování účasti veřejnosti na rozhodování je v demokratickém státě nepřípustné. Těžko ale očekávat, že právě teď se v poslancích pohnulo svědomí a pochopili význam zákona na ochranu přírody a krajiny," dodává.
Podobně reagovala i tisková mluvčí ekologického sdružení Arnika Ivona Půlkrábková: "Doufáme, že to znamená konec omezování účasti veřejnosti na rozhodování," řekla mluvčí.
reklama