https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-pasaze-programoveho-prohlaseni-vlada-prebira-z-trojkoalicni-smlouvy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické pasáže programového prohlášení vláda přebírá z trojkoaliční smlouvy

3.10.2006 08:55 | PRAHA (EkoList)
Vláda Občanské demokratické strany (ODS) pod vedením Mirka Topolánka dnes odpoledne požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Prohlášení, s nímž před sněmovnu předstoupí, obsahuje v oblasti životního prostředí téměř všechny závazky z koaliční smlouvy, kterou 26. června podepsali předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených (SZ). Je v něm zachování územních limitů těžby hnědého uhlí, odmítnutí výstavby nových jaderných bloků, podpora výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie i závazek předložit ekologickou daňovou reformu. Další sliby ještě přibyly - týkají se třeba lesů nebo klimatu.
 

Pasáže programového prohlášení vlády ODS, které se týkají životního prostředí, jsou často podobné, někdy úplně stejné jako v koaliční smlouvě ODS, KDU-ČSL a SZ. Některé byly sice přesunuty do jiné kapitoly, jejich obsah se ale moc neměnil. Například z jednotné sazby daně z přidané hodnoty se budou výjimky týkat hromadné osobní dopravy, dřevěných a rostlinných ekobriket, pelet, štěpky a palivového dříví a taky technologických zařízení pro lokální výrobu tepelné energie z obnovitelných zdrojů. Zatímco v koaliční smlouvě se strany zavazovaly podpořit investice do ekologicky přínosných technologií, vláda ODS tyto investice pouze "zváží".

Ekologická daňová reforma je v prohlášení stejně jako v koaliční smlouvě popsána jen velmi obecně. Sazby této daně prý nebudou nižší než sazby stanovené EU a měly by "v nezbytné míře zohledňovat negativní dopady na životní prostředí při zachování jednoduchosti a spravovatelnosti těchto nových spotřebních daní". Celková daňová zátěž se nezvýší.

Podporovat chce vláda výrobu energie z obnovitelných zdrojů a rovněž hodlá vytvořit ekonomické a právní prostředí pro snižování závislosti dopravy na ropě. Konkrétní opatření, která by k tomu měla vést, v prohlášení nejsou. Jasné jsou naopak závazky zachování územních limitů těžby hnědého uhlí a odmítnutí výstavby nových jaderných bloků. Konkrétní program hodlá vláda připravit pro odstraňování ekologických zátěží z hornické činnosti, podporovat prý bude i revitalizace starých průmyslových objektů (brownfields).

Rozvoj a zároveň stabilizace
Podle prohlášení chce ODS urychlit výstavbu dálnic a rychlostních silnic a rovněž modernizaci železnic. Výdaje na dopravní infrastrukturu by se měly zvýšit až na 100 miliard korun ročně a dopravní infrastruktura by měla být zpoplatněna (včetně např. "odůvodněných sazeb mýtného") tak, aby se železniční doprava stala konkurenceschopnou alternativou silniční kamionové dopravy. Provoz kamionů by měl být výrazněji omezen v pátek odpoledne, v sobotu dopoledne a v neděli, z Českých drah by zase měly vzniknout specializované dopravní společnosti.

Co se týká veřejné dopravy, není z prohlášení úplně jasné, co vláda vlastně chce. V jedné větě totiž slibuje, že ji bude zároveň rozvíjet i stabilizovat. Efektivitu a kvalitu služeb veřejné dopravy chce ODS zvýšit zákonem o veřejné dopravě. Zda se tím rovněž zvýší, nebo naopak sníží počet spojů zajišťujících dopravní obslužnost, se z vládního prohlášení vyčíst nedá.

Lesy jsou podle vlády ODS národním bohatstvím, proto chce kabinet zvýšenou pozornost věnovat zlepšování jejich zdravotního stavu. Mezi významné úkoly vláda řadí i péči o vodu, chce zkvalitnit protipovodňová opatření.

Stejně jako koaliční smlouva i kabinet Mirka Topolánka slibuje dokončit audit environmentální legislativy. Jeho cílem je její sjednocení a zjednodušení. Stávající úroveň účasti veřejnosti na rozhodování v oblasti životního prostředí hodlá vláda zachovat, ovšem rozhodovací procesy chce zpřesnit, aby nedocházelo k neopodstatněným průtahům v řízení. Stejnou formulaci obsahovala už koaliční smlouva ODS, zelených a lidovců.

Ovzduší a klima, tedy hlavní problematické oblasti podle ministra životního prostředí Topolánkovy vlády Petra Jana Kalaše, v prohlášení moc prostoru nedostaly. V oblasti klimatických změn se vláda zavazuje "respektovat závazky vyplývající z Kjótského protokolu" - ty ovšem kvůli zhroucení průmyslu na počátku 90 let minulého století ČR s přehledem plní už víc než deset let a v současnosti tyto závazky dokonce ČR umožňují emise skleníkových plynů zvyšovat. Podobně nejasné je předsevzetí "využívat principy evropského obchodování s emisemi" - i to může klidně znamenat zvyšování množství povolenek na vypouštění oxidu uhličitého. Kvalitě ovzduší se programové prohlášení nevěnuje vůbec.

Stejně tak se v něm nehovoří o odpadech a příroda je zmíněna pouze v souvislosti s přírodními katastrofami a pohromami.

Omezený mandát i podpora
Vláda Mirka Topolánka ve svém prohlášení rovněž omezuje dobu svého vládnutí na devět měsíců, pak by měly být vyhlášeny předčasné volby. Zavazuje se taky předložit návrh ústavního zákona, který sníží počet poslanců ve Sněmovně o jednoho na 199.

V sobotu 30. září 2006 o podpoře vlády ODS jednala republiková rada Strany zelených. Podle usnesení, které bylo zveřejněno na internetových stránkách SZ, doporučuje rada poslancům své strany, aby vládu ODS podpořili. KDU-ČSL se zatím jasně nevyjádřila, z výroků jejích představitelů ovšem vyplývá, že její poslanci proti Topolánkově vládě pravděpodobně hlasovat nebudou. Podpořit vládu ODS odmítají sociální demokraté a komunisté.

Další informace:
Přesné znění pasáží z programového prohlášení vlády Mirka Topolánka (ODS), které se týkají životního prostředí, najdete tady.
Podrobnější popis obsahu koaliční smlouvy a předvolebních slibů ODS, KDU a SZ najdete ve zprávě Koaliční smlouva slibuje ekologickou reformu daní.
Více o záměrech ministra životního prostředí se dočtete v článku Ministr životního prostředí Kalaš se necítí vázán programem ODS.

Pozn. aut. 4. října 2006: Vláda Mirka Topolánka se včera o důvěru sněmovny ucházela neúspěšně. Podpořilo jí 96 poslankyň a poslanců, proti hlasovalo 99 poslankyň a poslanců. Proti hlasovali všichni sociální demokraté a komunisté. Pro vládu hlasovali všichni občanští demokraté, zelení a rovněž 10 křesťanských demokratů. Tři poslanci KDU-ČSL (Libor Ambrozek, Miroslav Kalousek a Ladislav Šustr) odešli před hlasováním ze sálu. Ze zdravotních důvodů se hlasování nemohla zúčastnit poslankyně ČSSD Lenka Mazuchová, proto před hlasováním místnost opustil i premiér Mirek Topolánek.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist