https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicke-zemedelstvi-bude-mit-zakon
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické zemědělství bude mít zákon

13.6.2000 12:48 | PRAHA (EkoList)
Nový zákon o ekologickém zemědělství schválila v úterý 30. května Poslanecká sněmovna. Pro zákon hlasovali poslanci všech parlamentních stran, kromě ODS. Podle Ivana Landy z odboru strukturální politiky a ekologie Ministerstva zemědělství ČR (MZe) začne zákon platit od 1. ledna 2001. Na zákon bude navazovat prováděcí vyhláška MZe, která se momentálně připravuje.
 

Ekologické zemědělství v ČR se od roku 1993 řídí Metodickým pokynem pro ekologické zemědělství (poslední novelizace 1999), interním předpisem MZe. Doposud chyběla ucelená právní úprava, která by byla v souladu s legislativou Evropské unie (EU).

Metodický pokyn vychází ze směrnic Mezinárodní federace hnutí pro ekologické zemědělství (IFOAM) a je v souladu s nařízením Rady EHS "O ekologické zemědělské produkci a odpovídajícím označování zemědělských produktů a potravin". Nový zákon obsahově navazuje na poslední novelizaci metodického pokynu. Hlavní změnou měla být podmínka, že farma hospodaří pouze ekologicky. Nakonec se podařilo prosadit kompromis: zemědělec nesmí pěstovat konvenčně stejné plodiny, jaké pěstuje ekologicky.

Zákon také zpřísňuje certifikaci zpracovatelských procesů. Certifikáty bude vydávat MZe a kontrolní organizací bude i nadále Kontrola ekologického zemědělství (KEZ). Zákon stanovuje sankce za porušení pravidel, z nichž nejpřísnější je vyškrtnutí ekologicky hospodařícího podniku ze seznamu ekologických zemědělců a tím ztráta nároků na dotace. Zákon zároveň v návrhu vlády počítal s pokutou za nedodržení pravidel ekologického zemědělství 100 tisíc korun. Šéf parlamentního podvýboru pro životní prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) úspěšně navrhl zvýšení pokuty až na jeden milión korun.

V roce 1994 začal proces akreditace českého ekologického zemědělství EU. V únoru 2000 byla ČR na jednání Evropské komise (EK) přijata na seznam třetích zemí pro vývoz bioproduktů a biopotravin z rostlinných produktů. V praxi to znamená, že čeští biozemědělci, kteří chtějí vyvážet své výrobky do zemí EU už nemusí nechávat své výpěstky znovu složitě posuzovat místními kontrolními institucemi, protože certifikát KEZ jim bude uznán i za hranicemi.

"Kupříkladu když my vyvezeme třeba pohanku do Německa, budou ji tam, prodávat pod značkou Bioland, což je obdoba našeho BIO produktu," říká Jiří Urban ze svazu Pro-Bio. Toto zvýhodnění se zatím týká jenom rostlinných výrobků. "V EU zatím platí jenom směrnice o rostlinných výrobcích. Směrnice o biopotravinách živočišného původu začne platit až v srpnu tohoto roku a my už dnes máme zažádáno i o uznání ekologicky produkovaných potravin tohoto typu," říká Jan Dvorský z KEZ Chrudim. Podle něj je reálná šance, že by EU mohla české ekofarmáře, chovající dobytek či drůbež, uznat už do konce tohoto roku.

V současné době projednává zákon senát, zatím byl přikázán k projednání Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu, Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.


reklama

 
Edita Lehká, Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist