https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologicky-setrny-papir-do-tiskaren-a-kopirek-konci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologicky šetrný papír do tiskáren a kopírek končí

28.7.2006 13:25 | PRAHA (EkoList)
Krkonošské papírny (KRPA) až do nedávna vyráběly papír pro tiskárny a kopírky, který měl českou ekoznačku Ekologicky šetrný výrobek (EŠV). Po necelých pěti letech, kdy KRPA tento papír vyráběla, jej kvůli malému odbytu stahuje ze standardní nabídky.
 

Ekologicky šetrný papír do tiskáren a kopírek
Ilustrační foto: Martin Mach/EkoList
"Bohužel, jako výrobce se nemůžeme zabývat krabicovými zakázkami pro drobné zákazníky, není to technicky ani nákladově možné," vysvětluje Kamil Čada z marketingu Krkonošských papíren s tím, že podnik se orientuje především na dodávky pro velkoobchody s papírenským zbožím.

"O EŠV papír do kopírek a tiskáren je ve srovnání s bílým papírem mezi koncovými uživateli jen velmi malý zájem. Občas se najde nějaký ekologicky smýšlející zákazník nebo orgán státní správy, objedná si pár krabic na zkoušku, ale poté opět nakupuje bezdřevý kancelářský papír," popisuje situaci Kamil Čada.

"Myslím si, že bez nějakého legislativního zvýhodnění nebo např. nařízení o určitém procentním používání recyklu ve státní správě situace lepší nebude," myslí si Kamil Čada a dodává, že dříve byla alespoň 5% sazba DPH. Za současné situace se firmě nevyplatí držet EŠV papír skladem a čekat na nárazový malý odběr. Krkonošské papírny jsou stále EŠV papír schopny vyrábět, ale jen v případě, že si jej někdo objedná alespoň 3000 kg.

"Je to škoda," komentuje situaci Adéla Petrová z Agentury pro ekologicky šetrné výrobky. "I my jsme tento papír nedávno poptávali, ale nejsme schopni udělat tak velký odběr," říká Petrová. "Snad kdyby byla větší poptávka ze strany tiskáren a jejich zákazníků, možná by byly Krkonošské papírny ochotny mít takový papír i "na skladě", pro každého, bez ohledu na velikost objednávky," uvažuje Petrová.

Ekologicky šetrný výrobek je ministerstvem životního prostředí garantovaný certifikát. Spotřebitelé se podle něho mohou snadněji rozhodovat při svých nákupech. Certifikát Ekologicky šetrný výrobek označuje výrobky, které jsou oproti ostatním srovnatelným výrobkům šetrnější k životnímu prostředí. Výrobky, které v různých kategoriích získaly EŠV, naleznete zde.

Jaký papír pro vaši tiskárnu?
Pokud byste rádi používali pro svou tiskárnu či kopírku papír, který by byl šetrný k životnímu prostředí, máte několik možností. Můžete si u svého dodavatele objednat recyklovaný papír pro tiskárny. Pokud váš dodavatel takový papír nevede, vyberte si na stránkách kampaně Šetrné papírování dodavatele, který jej má.

Další možností je používat kancelářský papír, který získal některou ze zahraničních ekoznaček. Také můžete nakupovat papír s certifikátem FSC, který vám zaručuje, že dřevo, z kterého je papír vyroben, nepochází z nelegální těžby, ale z šetrně obhospodařovaného lesa.

Vyhněte se papírům, které jsou běleny chlorem. To zpravidla na papíru sami nepoznáte, můžete ale upřednostnit ty, které na svém obalu deklarují opak, totiž že nejsou běleny chlorem.

Nezapomeňte také, že papír má dvě strany, po kterých ho lze potisknout. Oboustranným tiskem či využitím jednostranně potištěných papírů určených k vyhození jako papíru na poznámky můžete snížit svou spotřebu papíru.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist