Ekologové debatu ocenili, ale s finančníky se neshodli
Petifforová uvedla, že MMF a SB sice tiše přiznaly chyby, kterých se dopustily v minulosti, ale nechtějí za ně převzít odpovědnost ani se omluvit. Köhler podle Carol Welchové sice řekl, že MMF by měl omezit činnost na své původní zaměření, ale nebyl konkrétní. Zástupci nevládních organizací uvítali příležitost poprvé veřejně diskutovat s MMF a SB, kterou jim Havel nabídl, zároveň však připomněli problémy, jež mají zahraniční aktivisté na hranicích, a za něž sklízí česká vláda kritiku, například od koalice INPEG. Ta se také na protest proti problémům zahraničních aktivistů na hranicích setkání vůbec nezúčastnila.
Anne Pettiforová řekla: "Na dnešním setkání byla jedna volná židle - židle rezervovaná pro státy G7. To jsou ti, kdo ve skutečnosti rozhodují. Setkali jsme se pouze s loutkami, ne s loutkáři."
Dalším předmětem kritiky byl projekt snižování dluhu chudých zemí předložený MMF a SB, který je podle ekologů neúčinný. Pavel Přibyl připomněl problém ekologického dluhu, o kterém na setkání mluvil Ricardo Navarro z Přátel Země. Bohaté země jsou dlužníky chudých, neboť zneužívají jejich surovinových zdrojů. Na otázku, zda SB tento dluh uznává, prezident Wolfensohn neodpověděl.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová, která diskusi na Hradě řídila, řekla, že je nutné v rámci globalizace sladit pravidla Světové obchodní organizace, MMF a SB, a to zvláště ta, jež se týkají ekologie a lidských práv.
Občerstvení, které proběhlo po skončení panelové diskuse v Královské zahradě Pražského hradu, bylo narušeno happeningem odpůrců globalizace, kteří upozornili občerstvující se účastníky na problém hladovějících a zahraničního dluhu jejich zemí. "Když jíte, myslete na ně!" hlásal nápis na transparentu.
reklama