Ekologové nechtějí, aby vláda rozhodla už dnes
Na ranní demonstraci před budovou vlády se sešlo několik set převážně mladých lidí.
Foto: Jakub Kašpar/EkoList
Ministr Kužvart i dnes veřejně potvrdil, že je z ekonomických důvodů proti dostavbě elektrárny. Po svém příjezdu před budovu vlády dokonce přišel, provázen potleskem a skandováním hesel jako "Vydržet!" a "Sílu!", spolu se svým kolegou, ministrem kultury Pavlem Dostálem, mezi demonstranty. "Takovéto demonstrace jsou v demokratickém systému naprosto normální a je to tak správně," řekl Kužvart. "Myslím si, že je úplně nejlepší, že se před vládou ČR sešli lidé, kteří chtějí vyjádřit nahlas svůj názor," ohodnotil demonstraci Pavel Dostál. Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr (ČSSD), který patří mezi největší příznivce dostavby Temelína, neodpověděl na žádný z dotazů novinářů a provázen bouřlivou reakcí demonstrantů vstoupil s úsměvem do budovy Strakovy akademie. Pro dostavbu Temelína se také jasně vyslovil ministr obrany Vladimír Vetchý (ČSSD). Podle dalšího z místopředsedů vlády, ministr práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly, je dostavba Temelína složitou otázkou. Špidla podle svých slov dále studuje potřebné dokumenty a definitivní závěr si ani sám pro sebe jěště neučinil.
Ministři Kužvart a Dostál jako jediní dokonce sešli mezi demonstranty, aby jim poděkovali za jejich přítomnost.
Foto: Jakub Kašpar/EkoList
Místopředseda vlády Pavel Rychetský pozdravil demonstranty zdviženou rukou. Ministři Fencl, Císař, Zeman a David vešli do budovy vlády bez jediného komentáře. Podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí DUHA je nebezpečí, že pokud by vláda rozhodla příliš rychle, podpořila by ukvapeně dostavbu elektrárny. "Šanci, že rozhodne vláda už dnes, vidím tak na dvacet procent," řekl Kotecký. Jeho slova podpořil i předseda Dětí Země Jindřich Petrlík, který už v pátek EkoListu řekl, že nevěří, že by vláda přijala definitivní rozhodnutí v nejbližších dvou týdnech. "Podle mne si vláda vyžádá stanovisko ministra životního prostředí a ministra průmyslu a teprve na základě těchto dalších dokumentů bude rozhodovat," řekl Petrlík.
Demonstranty přišli veřejně podpořit například bývalí ministři životního prostředí Ivan Dejmal a Martin Bursík, poslanec za KDU-ČSL Libor Ambrozek nebo písničkáři Vladimír Merta a Pepa Nos. Jak zdůraznil Ivan Dejmal, v případě Temelína ale nejde jenom o peníze. "Nesmíme zapomínat na to, že jaderná havárie středního rozsahu v Temelíně by znamenala konec českého národa na jeho historickém území." "Temelín znamená potenciální nebezpečí pro celou střední Evropu," podpořil exministrova slova také Vladimír Merta.
reklama