https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologove-sbiraji-podpisy-proti-spalovne-maji-jich-pres-3400
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody sbírají podpisy proti spalovně, mají jich přes 3400

9.5.2018 06:25 (ČTK)
Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) chystá skupina ČEZ a má vzniknout v komplexu elektrárny Mělník. Podle ekologů zvýší o třetinu až polovinu emise těžkých kovů, zejména rtuti, a dále také toxických organických látek. / Ilustrační foto
Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) chystá skupina ČEZ a má vzniknout v komplexu elektrárny Mělník. Podle ekologů zvýší o třetinu až polovinu emise těžkých kovů, zejména rtuti, a dále také toxických organických látek. / Ilustrační foto
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Ochránci přírody z organizace Arnika a zástupci spolku Ekozahrada pod věží budou v následujících dnech sbírat podpisy pod petici proti mělnické spalovně. Dosud ji podepsalo 3430 lidí. Mají obavy, že chystané zařízení pro energetické využití odpadů by neúměrně zatížilo dopravu a zhoršilo znečištění prostředí na Mělnicku. Oznámila to Arnika v tiskové zprávě.
 

S peticí ekologové navštíví tři česká města - Mělník, Roudnici nad Labem a Prahu. V Mělníce bude stát petiční stánek ve středu 9. května. Následující den bude možné petici podepsat na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem a v pátek se petiční stánek přesune do Prahy k autobusové zastávce Ládví směrem na Mělník.

Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) chystá skupina ČEZ a má vzniknout v komplexu elektrárny Mělník. Podle ekologů zvýší o třetinu až polovinu emise těžkých kovů, zejména rtuti, a dále také toxických organických látek. "Po spálení odpadů třetina zbude v podobě strusky a toxického popílku, které se budou stejně muset uložit na skládku," uvádí petice. Zmiňuje také to, že do ZEVO Mělník by mířily odpady z velké části Středočeského kraje, což by neúměrně zatížilo dopravu.

Jak již dříve řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík, materiály předložené společností ČEZ neobsahují konkrétní technologie, jaké by zařízení využívalo. Podle něj proto není jasné, jakých hodnot emise skutečně dosáhnou.

Část mělnické elektrárny nyní spaluje hnědé uhlí. Podle zástupců společnosti Energotrans, která elektrárnu provozuje, končí hnědouhelným blokům životnost. Spalováním odpadů, které by je nahradilo, se ušetří až 3000 vagonů uhlí ročně. Podle vyjádření firmy by zprovoznění ZEVO mělo také pozitivní dopad na zaměstnanost v regionu.

"Pod peticí se zatím sešlo 3430 podpisů a jsem si jistá, že další budou přibývat," uvedla Hana Beranová ze spolku Ekozahrada pod věží sídlícího v Horních Počaplech. Beranová je členkou petičního výboru.

Petice vznikla v únoru, následující měsíc ji petiční výbor představil premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) při jeho návštěvě na Mělnicku. Premiér tehdy uvedl, že pokud se ČEZ nedohodne s obcemi, spalovna na tomto místě nebude. Projekt nyní prochází posuzováním vlivů na životní prostředí EIA. Očekává se, že rozhodnutí padne v červenci. Plánovaná kapacita ZEVO je 400.000 tun odpadu ročně. Fungovat by podle plánů ČEZ měla nejpozději v roce 2024.

    Harmonogram petičních stánků STOP spalovně Mělník:
  • 9. května v Mělníku v 11 – 14 hodin, Náměstí Karla IV. a v 15–17 hodin, před Kauflandem v Klášterní ulici
  • 10. května v Roudnici nad Labem v 11 – 17 hodin, Karlovo náměstí
  • 11. května v Praze v 9 –17 hodin, v blízkosti autobusové zastávky Ládví směrem na Mělník.

reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist