https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/emagazinecom-setrna-turistika-by-mela-pomoci-ochranit-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Emagazine.com: Šetrná turistika by měla pomoci ochránit přírodu

31.7.2006 02:08 | PRAHA/NORWALK (EcoMonitor)
Ekoturismus se zejména v bohatých zemích stává velkou módou, podle deníku New York Times se dokonce stal nejčastěji skloňovaným slovem roku 2006. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou prý Nikaragua, Kambodža nebo Borneo, napsal časopis Environmental Magazine. Jaká jsou tedy doporučení pro ekologicky šetrné cestování?
 

„Ekologická turistika je nejrychleji se rozvíjejícím typem dovolených, protože lidé stále více vyhledávají nezávislé cestování,“ říká Dale Galvin, viceprezident mezinárodní ochranářské organizace Rare. Podle něj se ale nesmí ekoturistika zaměňovat s „cestováním za dobrodružstvím“, které klade důraz pouze na co největší dávky adrenalinu. Oproti tomu ekologická turistika nabízí lidem zodpovědný způsob, jak se podívat na místa mimo obvyklé turistické oblasti. Se stále narůstajícím počtem turistů, kteří už objevili každý kout světa (podle odhadů navštívilo v letní sezóně 2003-2004 Antarktidu 25 000 turistů), se obyvatelé určité lokality snaží najít způsob, jak ochránit místní přírodní krásy, které tak lákají davy turistů, píše Environmental Magazine.

Podle autorky textu Rachel Anderson jsou bohužel některé zájezdy nebo lokality šetrné k životnímu prostředí jen podle jména. Jaké rady by tedy lidé, kteří chtějí cestovat zodpovědně, měli dodržovat? Zde je návod podle Rachel Anderson:

1. Hledejte, hledejte, hledejte. Pokud hledáte renomovaného průvodce, zjistěte si také, co říkají ostatní. Chcete-li mít jistotu, pátrejte po ekologických certifikátech a značkách šetrných služeb. Mezinárodní organizace pro trvale udržitelnou turistiku (STI) pracovala tři roky na vývoji a zavedení značek ekologicky šetrných služeb pro turistickou dopravu, ubytování i nejrůznější místa navštěvovaná turisty, jako jsou například přírodní parky nebo muzea.

2. Odvážejte si jen fotografie a na místě zanechte jen otisky svých bot. Sbírání suvenýrů, jako jsou mušle nebo kousky korálů, se při velkém počtu turistů může stát pohromou. Podobně může být životní zážitek vidět řeku Nil, ale když zde každý turista zanechá své odpadky, nutně to povede k degradaci zdejšího ekosystému.

3. Utrácejte své peníze u místních. „Podporovat místní ekonomiku je klíčové,“ říká Dale Rosselet z organizace Audubon Society. Mnoho turistických kanceláří nezaměstnává místní obyvatele, což snižuje jejich zájem o ochranu místních přírodních krás.

4. Chraňte přírodní zdroje. Čistá pitná voda může být v některých částech světa skutečně nedostatkovým zbožím, takže přemýšlejte, jak ji šetřit. Sprchujte se krátce a nikoliv přespříliš často, neperte ručníky a ložní prádlo nadbytečně, myslete na spotřebu vody i při čištění zubů. Když nejste v hotelovém pokoji, vypínejte světlo i klimatizaci. Hledejte ubytování s certifikátem Green Hotel Association.

5. Choďte pěšky všude, kde je to možné. Jednak je to dobré cvičení, jednak ušetříte benzín. A navíc je to zadarmo. Mnoho šetrných turistických center nabízí k pronajmutí i kola.

6. Zůstávejte na cestách, nejste objevitel nových kontinentů. Když se budete pohybovat po vyznačených cestách, máte jistotu, že nebudete rušit žádné ohrožené druhy zvířat, nepošlapete vzácné rostliny ani se nedostanete někam, kam jste neměli chodit.

7. Poučte se o místní kultuře. Najděte si čas mezi ležením na pláži, lezením po skalách a masáží horkými kameny, abyste zjistili více o regionu , který jste přijeli poznat. Navštívíte-li turistické centrum, nebo využijete-li služeb místního průvodce, nejen že si daleko lépe zapamatujete své prázdniny, ale také pomůžete vytvářet obrázek sympatického turisty.

8. Snažte se využívat dopravu, která produkuje nižší emise skleníkových plynů. Protože největší spotřeba leteckého benzínu je při přistání a při vzletu, Climate Action Network Europe tvrdí, že by se nemělo létat na vzdálenosti menší než 1 000 kilometrů. Nejlepším řešením jsou autobusy nebo vlaky.

9. Kompenzujte vaše emise z cestování. Například podle STI vyprodukuje jeden let z New Yorku do Los Angeles jednu tunu skleníkových plynů. Tato organizace vám nabízí, že za každou tunu emisí můžete dobrovolně zaplatit. Tato částka pak bude použita na budování solárních panelů v afrických zemích.

10. Jezte místní potraviny. Podle studie univerzity v Iowě procestují jablka koupená v USA, než se dostanou ke konečnému zákazníkovi, více než 2 500 kilometrů. Proto bude nejlepší, když nakoupíte zboží od místních zemědělců, navíc jídlo bude skutečně čerstvé.

Podle článku Rachel Andersonové Environmental Magazin 25. 06. 2006.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist