ENN: Mrhání jídlem je mrhání ropou
Nahrazení zvířecí tažné síly a lidské práce silou mechanickou sice učinilo zemědělství v Americe záležitostí maximálně efektivní a užívání chemických hnojiv výrazně zvýšilo produkci, ale učinilo toto hospodářské odvětví zcela závislé na fosilních palivech. To je jeden z varovných závěrů studie univerzity v texaském Austinu, uveřejněný na serveru ENN. Přitom v USA až 27 % veškerých vypěstovaných potravin končí v odpadu. Takovéto množství potravin by dokázalo pokrýt potřeby hladovějících národů. USA ročně vydají 16 % veškeré vlastní energie na produkci potravin, říká Amanda D. Cuellarová z univerzity v Austinu. Energie je potřeba jak na obdělávání a kultivaci půdy, přepravu a zpracování potravin, ale i na jejich prodej a skladování. Dvě procenta takto vynaložené energie ale připadá na potraviny, které nakonec naplní odpadkové koše a kontejnery.
Vydatně se na neradostně vysokém čísle podílejí zejména restaurace a lidé kupující si jídlo, které však celé nesní. Počítá se každý nedojedený talíř. Závěrem studie je snaha představit spotřebitelům, že vyhozené jídlo není jen odpad, ale zejména zbytečně vynaložená energie.
Článek byl uveřejněn na serveru Environmental News Network pod názvem „America's Food Waste Equates to Wasted Energy“ dne 5. 10. 2010
reklama