https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/entomologove-se-ohlizeji-do-minulosti-vystavuji-stalete-motyly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za sbírkou motýlů do Brna

12.12.2017 15:31 | BRNO (ČTK)
200 let staří motýli
200 let staří motýli
V Moravském zemském muzeum v Brně budou od zítřka k vidění i 200 let staří motýli. Kdysi náleželi entomologovi Franzi Josefu Kupidovi, jehož kolekci později získalo brněnské muzeum založené v roce 1817. Nová expozice v Dietrichsteinském paláci prostřednictvím nejzajímavějších sbírkových položek přibližuje historii entomologického oddělení muzea.
 
.

Mezi výstavními exponáty jsou například vzorně vypreparované housenky motýlů ze sbírky Adolfa Schwaba z konce první poloviny 19. století, uvedla náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková. Odborníky možná zaujme také kolekce jihoamerických baboček a dalších exotických druhů hmyzu. Výstavu doplňují staré atlasy s barevnými kresbami housenek či brouků.

Kolekce hmyzu byla součástí muzea od jeho počátků. Kromě Kupidovy sbírky jsou nejstaršími dochovanými položkami brouci ze šlechtické sbírky. Postupně muzeum získávalo další soukromé kolekce, už před druhou světovou válkou mělo asi 250.000 exemplářů hmyzu.

Válka zasáhla i zcela nepolitické prostředí entomologického oddělení. Přednostou se v roce 1939 stal německý znalec dvoukřídlého hmyzu Karl Landrock, jehož sbírka je v Moravském zemském muzeu dodnes, zatímco jeho osudy po odsunu v roce 1945 jsou známé jen v obrysech.

Když za války spadla do zahrad Kapucínského kláštera bomba, sbírka hmyzu byla z bezpečnostních důvodů uložená v přízemí muzea. Přečkala tak tlakovou vlnu bez následků - na rozdíl od schránek měkkýšů. Ve vlhkých prostorách ale zase sbírku poškodily plísně.

Po válce postupně počet exemplářů překročil 1,5 milionu. Díky šesti českým přírodovědcům se například v 60. letech do sbírek oddělení dostalo kolem 130.000 exemplářů afghánského hmyzu. Sbírka se nadále rozrůstá o 20.000 až 40.000 položek ročně. Oddělení v současnosti sídlí v Hviezdoslavově ulici v Brně.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist