https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ep-schvalil-zjednoduseni-energetickych-stitku-pro-spotrebice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropský parlament schválil zjednodušení energetických štítků pro spotřebiče

14.6.2017 01:00 | PRAHA (ČTK)
Podle českého europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) pomáhá systém označování energetické účinnosti nejen informovanosti zákazníků, ale podněcuje také zlepšování na straně výrobců. Tento systém v unii vznikl již v 90. letech. / ilustrační foto
Podle českého europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) pomáhá systém označování energetické účinnosti nejen informovanosti zákazníků, ale podněcuje také zlepšování na straně výrobců. Tento systém v unii vznikl již v 90. letech. / ilustrační foto
Zdroj | Nařízení č. 392/2012
Systém energetických štítků, které evropským spotřebitelům pomáhají orientovat se při nákupu elektrických přístrojů, se v následujících letech zjednoduší. Evropští poslanci včera ve Štrasburku v prvním čtení schválili opatření ukládající výrobcům vrátit se ke škále, kde písmeno A bude označovat energeticky nejméně náročné přístroje a písmeno G naopak ty nejméně šetrné.
 

Cílem nového opatření je ulehčit zákazníkům výběr energeticky účinnějších produktů, snížit spotřebu energie a s ní spojené náklady a zároveň povzbudit výrobce k inovaci a investicím do energeticky úspornějších přístrojů.

Podle českého europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) pomáhá systém označování energetické účinnosti nejen informovanosti zákazníků, ale podněcuje také zlepšování na straně výrobců. "Tento systém v unii vznikl již v 90. letech. Za tu dobu se stal štítek v nejvyšší kategorii známkou určité kvality, o kterou výrobci usilovali," uvedl poslanec, který působí v parlamentním výboru pro průmysl, výzkum a energetiku, který regulaci projednával.

Na druhou stranu ale podle něj pokrok v energetické efektivitě vedl k tomu, že v nejvyšší kategorii A se dnes nachází naprostá většina výrobků, což přínos systému oslabuje.

Zákazníci by se mohli v obchodech setkat s prvními štítky s novou stupnicí nejdříve na konci roku 2019. Nové štítky už nebudou využívat jako dosud znaménka +, například A+ nebo A++, což byl systém, který byl pro mnoho lidí matoucí.

"Štítky by mohly obsahovat QR kód nebo odkaz, který umožní občanům přístup k on-line databázi," uvedl italský poslanec Dario Tamburrano, který měl tuto agendu na starosti. Štítky budou podle něj digitálně propojeny tak, aby poskytly veškeré informace, které nebude možné uvést na papíře. "Vytvoření podrobné databáze a vznik digitálních nástrojů, jako jsou aplikace (v chytrých telefonech), umožní spotřebitelům přímé srovnání mezi výrobky na trhu," dodal Tamburrano.

Europoslanci včera kritizovali fakt, že se kvůli nesouhlasu členských států nepodařilo do nové legislativy prosadit požadavek na odškodnění zákazníků v případě nesprávného označení přístrojů. Eurokomisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiky Miguel Arias Caňete k tomu uvedl, že Evropská komise přijde do konce roku s novými legislativními návrhy k tomuto tématu.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist