https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/equinor-zvazuje-plovouci-vetrnou-elektrarnu-pro-ropna-pole
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Equinor zvažuje plovoucí větrnou elektrárnu pro ropná pole

2.9.2018 01:10 | OSLO (ČTK)
Norská společnost Equinor, dříve známá jako Statoil, zvažuje výstavbu větrné elektrárny na moři s plovoucími turbínami.  / Ilustrační foto
Norská společnost Equinor, dříve známá jako Statoil, zvažuje výstavbu větrné elektrárny na moři s plovoucími turbínami. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | London Array
Norská společnost Equinor, dříve známá jako Statoil, zvažuje výstavbu větrné elektrárny na moři s plovoucími turbínami. Dodávala by elektřinu jejím ropným polím Gullfaks a Snorre v Severním moři. Pokud se plán uskuteční, bude to vůbec první plovoucí větrná farma, která bude dodávat elektřinu ropným platformám. Náklady na její výstavbu by podle odhadů měly činit pět miliard norských korun (13,2 miliardy Kč). Elektrárna by mohla snížit emise oxidu uhličitého o více než 200.000 tun ročně, uvedla firma.
 

"Abychom udrželi naše aktivity (na moři v Norsku) dlouhodobě ziskové, je nezbytné, abychom učinili vše pro další snížení uhlíkové stopy z naší činnosti," uvedl v prohlášení výkonný viceprezident podniku Arne Sigve Nylund.

Equinor si letos změnil název z původního Statoil, aby lépe zdůraznil přesun do oblasti obnovitelných zdrojů energie. Ropa a plyn však na nejbližší desetiletí zůstávají dominantním podnikáním firmy.

První plovoucí větrná elektrárna Equinoru zahájila provoz u pobřeží Skotska v loňském roce. Dodává elektřinu na pobřeží. Equinor také plánuje pevně zakotvené větrné elektrárny na moři v USA, Polsku a Británii.

Konečné rozhodnutí o elektrárně pro ropná pole Snorre a Gullfaks by mělo padnout v příštím roce. Nejdříve se však firma chce pokusit snížit náklady na její vývoj. Elektrárna by měla mít celkem 11 turbín, každou o kapacitě osm megawattů. To by znamenalo, že bude uspokojovat poptávku po elektřině obou polí z 35 procent.

Ropné pole Gullfaks vlastní kromě Equinoru také rakouská OMV a norská státní společnost Petoro. Pole Snorre vlastní Equinor, Petoro, ExxonMobil, Idemitsu, DEA a Point Resources, uvedla agentura Reuters.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist