https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eru-pristi-rok-bude-podpora-zelene-elektriny-stat-temer-ctyrikrat-vice-nez-letos
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ERÚ: Příští rok bude podpora zelené elektřiny stát téměř čtyřikrát více než letos

2.7.2010 11:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
Energetický regulační úřad minulý týden zveřejnil odhad, jaký bude očekávaný dopad podpory zelených zdrojů energie na cenu elektřiny v roce 2011. Podle ERÚ se zvýší cena, kterou přispívají koneční zákazníci na výrobu zelené elektřiny, téměř čtyřnásobně oproti dnešnímu stavu. Konkrétně ze 166 korun na téměř šest set korun za megawatthodinu. Za podporu obnovitelných zdrojů energie zaplatí letos zákazníci v ČR sedm miliard korun.
 

Podpora zelené elektřiny
Růst příspěvku na podporu zelené elektřiny 2006 - 2010
Zdroj: Energetický reguláční úřad

„Očekávaný dopad podpory výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkovou cenu elektřiny pro konečné zákazníky v roce 2011 činí 597,55 Kč/MWh,“ vyhlásil minulý týden Energetický regulační úřad. To znamená, že se každému zákazníkovi k ceně jedné kilowatthodiny připočte 59 haléřů. Kolik stojí elektřina závisí jednak na odběrateli - jiné ceny platí domácnosti a jiné velké firmy s vysokou spotřebou -, ale samozřejmě také na dodavateli elektřiny. Například společnost PRE nabízí konečnou cenu za kilowatthodinu pro domácnosti v běžném tarifu za 5,2 koruny.

„Růst příspěvku je zapříčiněn především strmým nárůstem výroby elektřiny z fotovoltaických zdrojů“, říká ERÚ. Těch bylo k prvnímu červnu letošního roku v provozu 7989 s celkovým instalovaným výkonem 535,8 MW. Podle ERÚ se příští rok dále zvýší výkupních cen elektřiny pro stávající kategorie obnovitelných zdrojů a to o 2 až 4 %, což je dáno regulací cen v energetických odvětvích, která probíhá každý rok.

"Nárůst nákladů na podporu výroby elektřiny z ekologických zdrojů má dopad na jednotný celostátní příspěvek zákazníků na krytí této podpory," vysvětluje Jarmila Lehnerová z ERÚ. "Aktuální cena příspěvku pro rok 2010 je ve výši 166,34 Kč/MWh, což je více než trojnásobek hodnoty roku 2009 (52,18 Kč/MWh). Jen na obnovitelné zdroje energie (OZE) je vynaložena částka téměř 7 miliard Kč," říká Lehnerová. Podle Bronislava Bechníka z organizace Czech RE Agency by měl být i aktuální příspěvek o něco vyšší. „Odhad instalovaného výkonu pro fotovoltaiku se pohyboval kolem 260 MWp na konci roku 2009, ve skutečnosti však bylo instalováno 409 MWp. Správná výše příspěvku se měla pohybovat spíše kolem 200 Kč/MWh, možná i výše,“ říká Bechník.

Příspěvek na podporu zelené elektřiny má podle ERÚ zásadní podíl na celkovém růstu regulovaných cen. Podle ní za růst cen může největší části fotovoltaika, omezeně se ale zvyšuje i podíl výroby elektřiny z větrných elektráren, bioplynových stanic a také rozvoj výroby elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných energetických zdrojů.

Kdo tady zaspal?

V posledních letech došlo k výraznému nárůstu zájmu investorů o fotovoltaiku, který byl vyvolán meziročním poklesem investičních nákladů, zejména díky snížení cen fotovoltaických panelů o více než 40 procent. Proto došlo k nárůstu instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren a počtu požadavků na rezervaci kapacity pro připojení těchto zdrojů. „Výše příspěvku pro příští rok mohla být výrazně nižší, pokud by ERÚ a ministerstvo průmyslu včas reagovali na vývoj investičních nákladů,“ komentuje odhady Bronislav Bechník z Czech RE Agency.

Podle Jarmily Lehnerové Energetický regulační úřad na tuto skutečnost upozorňoval již od roku 2008 a v rámci svých možností a kompetencí se jak na úrovni ministerstev, tak zákonodárných sborů významně zasazoval o novelu zákona 180/2005 o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. ERÚ ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu připravil návrh novely zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, který odstraňuje zákonné omezení meziročních úprav regulovaných cen o více než 5 procent. "Energetický regulační úřad tedy reagoval přiměřeně včas a v odpovídajícím rozsahu svých kompetencí a nemohl ovlivnit rozhodování komor parlamentu," brání svůj úřad Lehnerová. Podle Bechníka ale měly úřady prosadit „malou“ novelu zákona č. 180/2005 s účinností již od 1. 1. 2010. "Platnost novely byla z nepochopitelných důvodů odsunuta až na začátek roku 2011. Tím dostali spekulativní investoři dostatek času realizovat i projekty s maximálním výkonem v řádu desítek megawatt,“ dodává Bechník.

Novela zákona umožní ERÚ upravovat podporu výroby elektřiny s využitím slunečního záření v souladu s úrovní podpory pro ostatní druhy obnovitelných zdrojů. "Investoři dostanou čas, aby se v předstihu mohly připravit na úpravu podmínek pro investování", vysvětluje Lehnerová.

Vláda předložila návrh novely zákona Poslanecké sněmovně 18. listopadu 2009, první čtení proběhlo ve sněmovně 3. prosince 2009, novela zákona byla vyhlášena 20. května 2010 pod číslem 137/2010. Novela stanovuje, že povinné výkupní ceny zelené elektřiny se mohou snížit o více než pět procent u těch druhů obnovitelných zdrojů, u kterých je návratnosti investice delší než jedenáct let.

Nějaké bonusy?

Vedle povinných výkupů ale příspěvek pro rok 2011 ovlivní i takzvané zelené bonusy, které se vypočítávají podle ceny silové elektřiny. Zelené bonusy se vyplácejí výrobcům elektřiny, kteří ji sami přímo spotřebovávají. Ceny za zelené bonusy jsou zhruba o korunu za kilowathodinu nižší než pevné výkupní ceny.

Cena silové elektřiny se vytváří na burze a ta má podle odhadů ERÚ v příštím roce stagnovat. Podle údajů burzy Power Exchange Central Europe (PXE) se v roce 2009 pohybovala cena jedné megawatthodiny kolem 1 500 korun. Elektřina se obchoduje v eurech, takže je podstatně ovlivněna kurzem koruny.

Celková hrubá spotřeba elektřiny v České republice v roce 2009 dosáhla hranice 68,6 TWh. To znamená, že meziročně klesla, v roce 2008 se spotřebovalo 72,05 TWh. Elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) ale přibylo, v roce 2009 se jí spotřebovalo 4,67 TWh. To představuje 6,81 % z celkové spotřeby roku 2009. O rok dříve se OZE vyrobilo 3,39 TWh a podíl činil 4,71 %.

Podle Energetického regulačního úřadu se se může konečná výše příspěvku ještě změnit. Konečná výše příspěvku bude zveřejněna do konce listopadu 2010.


reklama

 
Hugo Charvát
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist