EU a Čína plánují technologie pro nulové emise CO2
Partnerství se má zaměřit na konkrétní aktivity jako rozvoj a rozmístění technologií pro výrobu čisté energie. Jde o další závazek EU při realizaci rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu a Kjótského protokolu. Partnerství Unie a Číny má také pomoci rozeběhnout diskuse o opatřeních v oblasti klimatických změn po roce 2012, které chce Komise odstartovat ještě tento rok v kanadském Montrealu.
Spolupráce si klade dva hlavní cíle, jichž má být dosaženo v roce 2020. Prvním je vyvinout a předvést pokročilou technologii nulových emisí při energetickém zpracování uhlí. Tato technologie umožní sbírat emise CO2 z uhelných elektráren a jejich následné ukládání pod zem, např. ve vytěžených ložiscích ropy či plynu nebo v uzavřených geologických vrstvách. Ve společné deklaraci se hovoří i o ukládání či využití metanu, o vodíku a palivových článcích.
Dalším cílem spolupráce je významně snížit náklady na klíčové energetické technologie a podpořit jejich rozmístění a rozšíření. EU i Čína také chtějí snížit energetickou náročnost svých ekonomik. Čína si dala za cíl do roku 2020 snížit spotřebu energie o polovinu. Evropská komise v nedávno přijaté Zelené knize o energetické efektivitě navrhuje snížení spotřeby energie EU o 20 % za stejné období zvýšením energetické efektivity.
Spolupráci má posílit i zapojení soukromého sektoru, bilaterálních i multilaterálních finanční nástrojů a úvěrových exportních agentur, propagace společných podniků a soukromo-veřejných partnerství.
Čína i EU jsou partnery v jednání jak v případě Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu, tak Kjótského protokolu. Zúčastněné strany budou diskutovat od 28.listopadu do 9.prosince 2005 v Montrealu o realizaci stávajících závazků a o dalších krocích, které je potřeba podniknout vůči klimatickým změnám.
reklama