https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-poskytne-ugande-grant-na-pomoc-s-nasledky-odlesnovani-kvuli-dovozu-kavy-do-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU poskytne Ugandě grant na pomoc s následky odlesňování kvůli dovozu kávy do EU

10.4.2024 23:42 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská unie poskytne Ugandě grant v hodnotě 40 milionů eur (asi miliarda korun). Chce tak největšího afrického vývozce kávy podpořit v tom, aby nadále splňoval nové podmínky pro dovoz kávy do EU. Nová politika EU zakazuje dovoz komodit, při jejichž výrobě byly ničeny lesy a lesního porost. Informuje o tom agentura Reuters.
 

Grant představil eurokomisař pro životní prostředí Virginijus Sinkevičius, který se setkal v Ugandě s prezidentem Yowerim Musevenim, uvedl ugandský prezidentský úřad.

V důsledku bezuzdného kácení stromů kvůli rostoucí poptávce po orné půdě a palivovém dřevu se zalesnění Ugandy snížilo z 24 procent z celkové rozlohy země v roce 1990 na pouhých devět procent v roce 2015. Díky pozdějšímu intenzivnímu zalesňování se ztráty podařilo částečně zvrátit.

Uganda zavedla opatření, jejichž cílem je zaručit, aby dodavatelské řetězce kávy neobsahovaly žádné produkty, které přispívaly k odlesňování. Nařízení, které vstoupí v platnost 1. ledna 2025, vyžaduje, aby do EU nebyla dovážena žádná káva z rostlin vysazených po roce 2020 v odlesněné oblasti. To Evropská unie stanovila jako podmínku pro dovoz kávy do členských států EU.

Brendah Natukundová z místní pobočky Centra mezinárodního obchodu uvedla, že nařízení přicházejí v době, kdy je zapotřebí udržitelné zemědělství.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist