EU požaduje odstranění bezpečnostních nedostatků v JETE
Zpráva se týká všech kandidátských zemí, které provozují jaderné elektrárny a po odsouhlasení se stala podkladem pro vstupní vyjednávání v rámci kapitoly energetika. "V případě JETE se jedná o zařízení, které má být nově uvedeno do provozu. Zahájení komerčního provozu bez odstranění závažných bezpečnostních nedostatků není možné. Jednalo by se o úmyslné ohrožení obyvatelstva," prohlásil Pavlovec.
Dokument obsahuje jak všeobecná doporučení pro jednotlivé kandidátské země, tak i výčet konkrétních bezpečnostních problémů jednotlivých jaderných elektráren. V případě JETE se v nejvyšší kategorii I - velmi relevantní bezpečnostní nedostatky s nutností krátkodobého řešení - nachází problematika ochrany proti prasknutí vysokotlakého potrubí na galerii 28,8 metru. Tento problém není v JETE vyřešen způsobem, který by odpovídal stavu techniky v zemích EU. Informace ČEZ a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost , podle kterých byl tento problém již vyřešen, tedy podle Pavlovce neodpovídají skutečnosti.
Jako další důležitý problém identifikuje zpráva nutnost doložení funkčnosti důležitých bezpečnostních ventilů v případě průtoku směsi páry a vody. "Ani v tomto případě neodpovídají informace o údajném vyřešení tohoto závažného problému skutečnosti," uvedl Pavlovec. Opatření k zamezení havárie v případě prasknutí vysokotlakého potrubí jsou velmi časově a finančně náročné. Náklady na realizaci nutných opatření by mohly dosáhnout výše až několika miliard korun.
reklama