EurActiv: Vznikla agentura pro obnovitelné energie, má být protiváhou IEA
Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA) vznikla jako protiváha Mezinárodní energetické agentuře (IEA), která je dlouhodobě kritizována kvůli podpoře fosilních paliv na úkor zelených zdrojů, píše EurActiv. Na ilustračním snímku větrné elektrárny v Jindřichovicích pod Smrkem.
|
|
Foto: Martin Mach/Ekolist.cz |
Mezinárodní agentura pro obnovitelné energie (IRENA) vznikla jako protiváha Mezinárodní energetické agentuře (IEA), která je dlouhodobě kritizována kvůli podpoře fosilních paliv na úkor zelených zdrojů, píše EurActiv. IRENA by měla poskytovat poradenství pro průmyslové i rozvojové země, aby mohly země dosáhnout vyššího podílu obnovitelných zdrojů ve svém energetickém mixu. Také by měla pomoci s lepším financováním a transferem nových technologií pro chudé státy světa.
Novou agenturu prosazovalo zejména Německo, které oslovilo všechny země OSN, aby se zúčastnily zakládající konference. Dohodu o vzniku agentury nakonec podepsalo 75 zemí, nicméně USA a Británie se rozhodli nepřipojit. U USA se očekává, že by měly dohodu podepsat později. Nová administrativa připravuje svůj plán v oblasti obnovitelných zdrojů energie při výrobě elektřiny. Prezident Obama již dříve slíbil sto miliard na čisté energie a ochranu životního prostředí v rámci svého stimulujícího plánu pro americkou ekonomiku.
Naproti tomu Británie nebyla ochotná podepsat dohodu, která v jejích očích snižuje váhu Mezinárodní energetické agentury podporované OSN. Nechává si ale otevřená zadní vrátka - je ochotná se připojit později a to v případě, že by další velcí znečišťovatelé, jako Čína, USA a Japonsko, se zavázali splnit cíle agentury IRENA. Do poslední chvíle váhala s podpisem i Francie, které se nelíbil záměr, aby jediným pracovním jazykem agentury byla angličtina.
Naopak jiné země si vznik nové iniciativy nadšeně pochvalovaly. Německá spolková ministryně pro ekonomickou spolupráci a rozvoj Heidemarie Wieczorek-Zeulová je přesvědčená, že obnovitelné energie nabízejí velký potenciál pro německý průmysl a stejně tak jsou důležité i pro rozvojové země. „Energie a klimatická politika jsou nerozdílnou součástí naší zahraniční a bezpečnostní politiky. Díky agenturě IRENA chceme pomoci mezinárodnímu průlomu obnovitelných zdrojů a celosvětově snížit soupeření o fosilní paliva a jejich naleziště,“ řekla EuroActivu.
Evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs naléhal na všechny členské státy EU, aby se k agentuře IRENA připojily. Podle něj je IRENA s celosvětovou působností a rozpočtem 25 milionů dolarů schopna dosáhnout skutečně změny, pomoci evropským zemím dosáhnout jejich jednotlivých cílům v rámci snahy EU o dvacetiprocentní podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu do roku 2020.
Přípravná schůzka proběhne v červnu, kdy by se mělo rozhodnout o tom, kde bude IRENA sídlit a kdo se stane jejím prvním ředitelem. Zřejmě to nebude jednoduchá domluva, protože ambice stát se sídelní zemí agentury vyjádřila již řada zemí včetně Německa, Španělska a Keni, uzavírá EurActiv.
Podle článku serveru EurActiv ze dne 28. 01. 2009
reklama
Online diskuse
IEA - 31. 1. 2009 - Petr.OčenášekPokud tedy dáme na jednu misku vah uhelné lobby,na druhou misku lobby OZE,převažuje uhlí.Tady známe jeho klady i zápory získané dlouhodobou praxí.OZE je v podstatě nemluvně v inkubátoru.Optimisté(zelení)doufají,že se z něho vyklube nosný energetický pilíř.Pesimisté jsou přesvědčeni,že ani náhodou.Mnozí dokonce tvrdí,že OZE je jenom velmi nákladná hračka s kterou si občané nechtějí hrát.A teď bábo raď. |