https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/euro-ceske-firmy-postavi-v-iranu-spalovnu-za-dve-miliardy-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

České firmy postaví v Íránu spalovnu za dvě miliardy Kč

10.3.2017 01:00 | PRAHA (ČTK)
Zařízení na energetické využití odpadu vyroste v íránské provincii Gilán. Spalovna bude vyrábět elektřinu o výkonu 20 megawattů. Denně má spálit na 350 tun odpadu. Návratnost investice očekávají autoři projektu v rozmezí 14 let, uvedl server. / ilustrační foto
Zařízení na energetické využití odpadu vyroste v íránské provincii Gilán. Spalovna bude vyrábět elektřinu o výkonu 20 megawattů. Denně má spálit na 350 tun odpadu. Návratnost investice očekávají autoři projektu v rozmezí 14 let, uvedl server. / ilustrační foto
České firmy postaví na severu Íránu spalovnu odpadu. Tuzemské dodávky mají mít hodnotu od 80 do 100 milionů dolarů, tedy v přepočtu dvě až 2,5 miliardy korun. Spalovna bude kromě likvidace odpadů vyrábět elektřinu. Souhlas s vydáním licence na stavbu spalovny a dodávky energie už je podepsán, uvedl včera zpravodajský server Euro.cz s odvoláním na člena zahraničního výboru Sněmovny Milana Šarapatku (Úsvit).
 

Dodavatelem spalovny je česká firma Bresson Energy na základě technologie vyvinuté bývalou společností ČKD Dukla. "Stejná technologie je instalována například ve spalovně Malešice," řekl Euru Šarapatka. Objem českých dodávek je do 2,5 miliardy korun, celková cena kontraktu je ale podle Šarapatky více než dvojnásobná.

Zařízení na energetické využití odpadu vyroste v íránské provincii Gilán. Spalovna bude vyrábět elektřinu o výkonu 20 megawattů. Denně má spálit na 350 tun odpadu. Návratnost investice očekávají autoři projektu v rozmezí 14 let, uvedl server.

Írán se dostal z ekonomické izolace loni v lednu, kdy světové mocnosti pod vedením Spojených států a Evropské unie zrušily protiíránské sankce výměnou za to, že Teherán omezí svůj jaderný program. České firmy uzavřely první kontrakty v Íránu ještě loni. Například firma Energo-Pro dodá za 405 milionů korun dvě vodní turbíny pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin. Opavský výrobce důlních strojů Ostroj zase podepsal memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu za desítky milionů eur.

České firmy mají o vývoz do Íránu velký zájem. Loni odjelo do Íránu několik podnikatelských misí, Hospodářská komora připravuje na letošek další. CzechTrade také loni otevřel své zastoupení v Teheránu. Letos by měla na íránský trh vstoupit značka Škoda Auro. Český export do Íránu loni stoupl o 56 procent na 1,5 miliardy Kč.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist