https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eurosolar-rakousko-svymi-pozadavky-ceskou-suverenitu-neomezuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eurosolar: Rakousko svými požadavky českou suverenitu neomezuje

2.5.2001 14:21 | PRAHA (EkoList)
Za selhání české diplomacie označilo dnes reakci českých diplomatů na tři týdny rakouskou nótu občanské sdružení Eurosolar. V nótě rakouská vláda požadovala po české straně odložení veřejného projednávání závěrečné zprávy mezinárodního posuzování bezpečnosti JE Temelín (JETE) a jejího vlivu na životní prostředí. Rakušané zároveň požadovali rozpracování tzv. nulové varianty dokončení stavby JETE (tzn. nespuštění JETE do komerčního provozu). Ministerstvo zahraničí ČR 28. dubna rakouské straně odpovědělo s tím, že rakouská vláda tak "zpochybňuje suverénní právo České republiky na svobodnou volbu energetické politiky".
 

Podle Jana Kruckého ze sdružení Eurosolar platí suverénní právo každého státu uvnitř jeho hranic, ale stává se sporným tam, kde může omezit své sousedy. "Rakušané se v referendu již před lety vyslovili proti aktivaci své nejnovější jaderné elektrárny. Proč mají tedy připustit, aby necelých 60 km od jejich hranic stála jiná jaderná elektrárna, která je navíc částečným hybridem dvou tak odlišných technologií," ptá se Jan Krucký. Podle Kruckého je svobodná volba jaderné energetiky "energetickým, politickým a sociálním zpátečnictvím a žádnou předností, za kterou stojí bojovat na mezinárodním kolbišti".

Česká vláda podle sdružení Eurosolar nedostatečně podporuje alternativní zdroje energie. "Fixace vládnoucích a rozhodovacích struktur na jaderně fosilní energetiku vede naši zemi cestou v ostrém protikladu k převládajícímu evropskému vývoji," říká Krucký.


reklama

 
Jakub Kašpar
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist