https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropa-prochazi-nejnicivejsi-epidemii-ptaci-chripky-v-historii-uvedl-urad-efsa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropa prochází nejničivější epidemií ptačí chřipky v historii, uvedl úřad EFSA

21.12.2022 10:46 | PAŘÍŽ (ČTK)
Kuřata
Kuřata
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropa už více než rok prochází nejničivější epidemií ptačí chřipky ve své historii. V nakažených chovech bylo vybito přes 50 milionů kusů drůbeže a se začátkem zimy se intenzita viru zdvojnásobila. Ve své zprávě o tom informoval Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Ztráty u kuřat, kachen a krůt jsou ve skutečnosti větší, protože do bilance utracených ptáků není zahrnuto preventivní vybíjení zdravých zvířat v okolí ohnisek nákazy.
 

Od loňského října do letošního září se virus ptačí chřipky vyskytl v 37 evropských zemích. Rozšířil se už také do Severní Ameriky a objevil se i v Ekvádoru, který začátkem prosince aktivoval plán na ochranu volně žijících ptáků na Galapágách.

V České republice je od začátku prosince potvrzeno sedm nových ohnisek ptačí chřipky, převážně ve Středočeském a Jihočeském kraji. Kvůli šíření nákazy je v tuzemsku od minulého týdně plošně zakázán venkovní chov drůbeže.

V Evropě virus během léta nezmizel ani ve volné přírodě a zdecimoval kolonie chráněných mořských druhů. S podzimem byla nákaza opět zjištěna také v zemědělských chovech a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku bylo o 35 procent více nakažených ptáků.

Nejvíce zasaženy jsou aktuálně Francie, Británie a Maďarsko. Ve Francii bylo na začátku prosince 91 nakažených chovů, v pondělí už jich bylo přes 200, uvedlo podle agentury AFP francouzské ministerstvo zemědělství.

EFSA na žádost Evropské komise vyhodnocuje možnost očkování drůbeže. Závěry budou k dispozici ve druhé polovině příštího roku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist