Evropská investiční banka podpoří „klimatickou politiku“ Unie
Wallströmová iniciativu EIB přivítala: „Jsem velmi potěšena, že banka posílí svou podporu našim cílům v oblasti klimatu. Tyto nové možnosti pomohou odstartovat trh s uhlíkem a poskytnout šance pro investice nejen v EU, ale i v ostatních zemích.“
EIB návrh představila i na nedávné 9. konferenci o klimatu v Miláně. Klíčové iniciativy obsahují v prvé řadě darování finančních služeb ve výši 500 milionů euro, pro splnění během 2-3 let. Dále poskytnutí vhodně strukturovaných úvěrů projektům kofinancovaným svými pořadateli, a to zejména těmi, kteří jsou zapojeni v Evropském systému obchodování s emisemi a usilují o snížení svých emisí.
Prezident Maystadt oznámil, že banka bude hledat partnery pro vývoj různých návrhů: „Abychom čelili úkolům spojeným s klimatickými změnami, potřebujeme vytvořit širokou koalici, být kreativní a praktičtí. EU pozvala země a další relevantní účastníky k tomu, aby se připojili. EIB společně s partnery v obchodní a finanční komunitě bude pokračovat ve zkoumání a zavádění nových řešení pro udržitelný rozvoj.“
Trh s uhlíkovými kredity se postupně stává realitou díky Směrnici EU o obchodu s emisemi, která vešla v platnost v říjnu 2003. Systém odstartuje v roce 2005 a bude pokrývat pět největších průmyslových odvětví: energetiku, rafinaci ropy, výrobu oceli, stavebních materiálů, celulózy a papíru. Ta představují téměř polovinu celkových emisí oxidu uhličitého Evropské unie.
Systém obchodu s emisemi v EU je plně srovnatelný s mezinárodním systémem obchodování s emisemi podle Kjótského protokolu. Mohl by expandovat do dalších sektorů a také pokrýt další skleníkové plyny v roce 2008. Ke Kjótské smlouvě se zatím připojilo 120 zemí, představujících více než 70 % světové populace.
Evropská komise doufá, že propojení evropského systému obchodování s mechanismy Kjóta významně zvýší poptávku po uhlíkových kreditech a urychlí realizaci Protokolu mimo hranice Unie.
reklama