https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-investicni-banka-podpori-klimatickou-politiku-unie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská investiční banka podpoří „klimatickou politiku“ Unie

23.12.2003 15:29 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Komisařka EU pro životní prostředí Margot Wallströmová a prezident Evropské investiční banky (EIB) Philippe Maystadt nedávno prezentovali plánované iniciativy banky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Jedná se o podporu nového Systém EU pro obchodování s emisemi. Pomoc bude znamenat financování aktivit ve výši 500 milionů euro, a to jak uvnitř, tak vně Unie.
 

Wallströmová iniciativu EIB přivítala: „Jsem velmi potěšena, že banka posílí svou podporu našim cílům v oblasti klimatu. Tyto nové možnosti pomohou odstartovat trh s uhlíkem a poskytnout šance pro investice nejen v EU, ale i v ostatních zemích.“

EIB návrh představila i na nedávné 9. konferenci o klimatu v Miláně. Klíčové iniciativy obsahují v prvé řadě darování finančních služeb ve výši 500 milionů euro, pro splnění během 2-3 let. Dále poskytnutí vhodně strukturovaných úvěrů projektům kofinancovaným svými pořadateli, a to zejména těmi, kteří jsou zapojeni v Evropském systému obchodování s emisemi a usilují o snížení svých emisí.

Prezident Maystadt oznámil, že banka bude hledat partnery pro vývoj různých návrhů: „Abychom čelili úkolům spojeným s klimatickými změnami, potřebujeme vytvořit širokou koalici, být kreativní a praktičtí. EU pozvala země a další relevantní účastníky k tomu, aby se připojili. EIB společně s partnery v obchodní a finanční komunitě bude pokračovat ve zkoumání a zavádění nových řešení pro udržitelný rozvoj.“

Trh s uhlíkovými kredity se postupně stává realitou díky Směrnici EU o obchodu s emisemi, která vešla v platnost v říjnu 2003. Systém odstartuje v roce 2005 a bude pokrývat pět největších průmyslových odvětví: energetiku, rafinaci ropy, výrobu oceli, stavebních materiálů, celulózy a papíru. Ta představují téměř polovinu celkových emisí oxidu uhličitého Evropské unie.

Systém obchodu s emisemi v EU je plně srovnatelný s mezinárodním systémem obchodování s emisemi podle Kjótského protokolu. Mohl by expandovat do dalších sektorů a také pokrýt další skleníkové plyny v roce 2008. Ke Kjótské smlouvě se zatím připojilo 120 zemí, představujících více než 70 % světové populace.

Evropská komise doufá, že propojení evropského systému obchodování s mechanismy Kjóta významně zvýší poptávku po uhlíkových kreditech a urychlí realizaci Protokolu mimo hranice Unie.


reklama

 
Iva Nachtmanová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist