https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-v-brne-zahajila-kampan-o-energetickych-usporach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise v Brně zahájila kampaň o energetických úsporách

22.3.2018 03:34 | MODŘICE (ČTK)
Vysoké účty platí Češi i přesto, že ceny energií v zemi jsou jedny z nejnižších. Vzniká tak problém energetické chudoby. Česká republika vynakládá každoročně přes 13 miliard korun na příspěvky a doplatky na bydlení. Z této částky je přibližně sedm miliard určeno na účty za energie. / Ilustrační foto
Vysoké účty platí Češi i přesto, že ceny energií v zemi jsou jedny z nejnižších. Vzniká tak problém energetické chudoby. Česká republika vynakládá každoročně přes 13 miliard korun na příspěvky a doplatky na bydlení. Z této částky je přibližně sedm miliard určeno na účty za energie. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Češi platí v rámci Evropské unie jedny z nejvyšších účtů za energie v poměru k příjmu. Mezi členskými státy také využívají v domácnostech nejvíce elektrické energie na metr čtvereční. Čísla prezentuje Evropská komise v kampani, kterou včera zahájila u nákupního centra Olympia na okraji Brna. Cílem kampaně je pomoct lidem snížit účty za energie a ukázat jim jednoduchá úsporná řešení.
 

Před nákupním centrem stojí kamion, který na interaktivní stěně ukazuje tipy na energetické úspory u jednotlivých spotřebičů. Po neděli 25. března se kampaň přesune do Ostravy, poté do Ústí nad Labem, uvedli zástupci projektu na tiskové konferenci."Přijeli jsme sem mluvit s obyčejnými lidmi, abychom jim navrhli drobné změny v domácnostech, které by jim mohly ušetřit až 20 procent nákladů na energie," řekl vedoucí jednoho z oddělení Evropské komise Renatas Mazeika.

Vysoké účty platí Češi i přesto, že ceny energií v zemi jsou jedny z nejnižších. Vzniká tak problém energetické chudoby. "Česká republika vynakládá každoročně přes 13 miliard korun na příspěvky a doplatky na bydlení. Z této částky je přibližně sedm miliard určeno na účty za energie," uvedl expert Petr Holub z aliance Šance pro budovy.

Lidem budou na místě radit také experti z časopisu dTest. "Například lednička dokáže spotřebovat až pětinu energie ze všech spotřebičů v bytě. Když je plná, spotřebuje míň energie, než když je prázdná," řekl Marcel Ivánek z časopisu dTest. Zdůraznil environmentální význam snižování spotřeby. V roce 2017 už 2. srpna lidstvo spotřebovalo více zdrojů, než je planeta schopná za rok obnovit.

Brno je první zastávkou kampaně, v Ostravě pokračuje od 28. března do 1. dubna a v Ústí nad Labem od 4. do 8. dubna. Na konci dubna se kamion přesune do Rumunska, v květnu do Řecka a poté do Portugalska.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zuzana Slámová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist