https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropska-komise-zada-ratifikaci-mezinarodnich-umluv-o-pop
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise žádá ratifikaci mezinárodních úmluv o POP

19.6.2003 11:30 | BRUSEL (EkoList)
Evropská komise navrhuje Evropské unii ratifikaci dvou mezinárodních úmluv, které se týkající perzistentních organických škodlivin (POP). Těmito úmluvami jsou Stockholmská úmluva a POP-protokol Hospodářské komise pro Evropu, které usilují o eliminaci celosvětově nejnebezpečnějších chemikálií. Toto postupné stažení by mělo proběhnout prostřednictvím kontroly jejich produkce, použití, dovozu a vývozu, emisí a v neposlední řadě také jejich likvidace.
 

Současně se Komise také rozhodla předložit takové nařízení, které by naplňovalo všechny povinnosti vyplývající z mezinárodních úmluv a umožnit tak rychlou ratifikaci Evropskou unií.

"Tyto POP-úmluvy jsou z hlediska životního prostředí určitým přelomem a dokazují mezinárodní snahu o odstranění takových chemikálií, které jsou perzistentní, vysoce toxické a hromadí se jak v lidském organizmu tak i v přírodě. Prováděcí návrh Komise jde ale ještě dále než mezinárodní závazky a klade důraz na produkci a použití mezinárodně uznaných POP. Navrhovaný systém REACH (registrace, posouzení a autorizace chemikálií) bude v budoucnu k tomuto legislativnímu rámci doplněn a zpřísní tak kontrolní mechanismy EU u všech perzistentních a toxických chemikálií, které se hromadí v organizmu," řekla k tomu Margot Wallström, členka Komise odpovědná za otázky životního prostředí.

Pokud by Rada a Parlament tuto otázku rychle projednal, mohla by podle Wallströmové vedoucí úlohu v globálním boji proti nebezpečným chemikáliím získat právě Evropská unie.

EU a její členské státy podepsaly POP-protokol v červnu 1998. Ten stanovuje celkem 16 nejdůležitějších škodlivých látek a stanovil zvláštní opatření ke kontrole jejich produkce, použití, emisím a likvidaci. Tento protokol dosud podepsalo 36 ze 48 smluvních stran a aby mohl protokol vejít v platnost, jsou nutné ještě celkem dvě ratifikace.

Dva roky po té (květen 2001) byla předložena k podpisu Stockholmská úmluva, která zavedla 13 POP, z nichž všechny byly již obsaženy v předcházejícím protokolu. Jednalo se o 8 prostředků na hubení škůdců, 2 průmyslové chemikálie a tři skupiny odpadních produktů, jako jsou např. dioxiny. K dnešnímu dni podepsalo tuto úmluvu celkem 150 vlád včetně EU a 30 z nich ji už také ratifikovalo, mezi nimi i Česká republika. Stále ještě ale zbývá alespoň 20 ratifikací, aby dohoda skutečně vstoupila v platnost. To by se podle některých odhadů mohlo podařit do konce letošního roku.

Mezi škodlivými látkami, které se každoročně díky lidské činnosti dostanou do životního prostředí, patří POP mezi nejnebezpečnější. Jsou totiž vysoce toxické a mají mnoho škodlivých účinků, které mohou jak u člověka tak u zvířat vést ke smrti, onemocnění nebo vývojovým vadám. Vedle toho mohou také způsobit rakovinu, alergie nebo přecitlivělost organizmu, poškození centrálního nervového systému, poruchy reprodukce nebo imunitního systému. Jejich odbourání z životního prostředí může trvat léta či dokonce desetiletí, protože se jedná o látky s vysoce stabilními vazbami.


reklama

 
Vendula Maráková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist