https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropske-ekologicke-organizace-uvitaly-zavery-summitu-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropské ekologické organizace uvítaly závěry summitu EU

30.3.2005 16:09 | PRAHA (EkoList)
Jednání Evropské rady, které proběhlo ve dnech 22. a 23. března v Bruselu, potvrdilo význam ekologické politiky jako faktoru přispívajího k ekonomickému růstu a zaměstnanosti. Evropské rada také deklarovala úmysl nedopustit vyšší vzrůst průměrné roční teploty na Zemi než o 2 stupně Celsia. Evropské nevládní ekologické organizace přivítaly tyto závěry s menším či větším uspokojením.
 

Hlavy členských států Evropské unie dospěly k závěru, že by ekologické inovace a environmentální technologie měly být podporovány zejména v oblasti dopravy a energetiky a že by ekologické technologie měly být podporovány i při zadávání veřejných zakázek. Evropská rada taká potvrdila svůj cíl zastavit do roku 2010 ztrátu biodiverzity.

"Důležité je, že Evropská rada nevnímá oblast ochrany životního prostředí jako nákladový faktor, který musí v čase krize počkat. Tím se její postoj liší od postoje evropských průmyslových sdružení," říká generální tajemník Evropské kanceláře pro životní prostředí (EEB). EEB současně vyjádřila politování nad tím, že Evropská rada nepřijala konkrétní opatření pro zlepšení tržních podmínek pro ekologické inovace.

Evropská rada ve svém usnesení také "potvrdila, že Lisabonská strategie sama musí být nazírána v širší kontextu požadavku trvale udržitelného rozvoje, podle kterého současného potřeby nesmí být uspokojovány na úkor schopnosti příštích generací uspokojit jejich potřeby." Evropská rada hodlá na příštím zasedání v červnu 2005 přijmout deklaraci hlavních principů pro revizi strategie trvale udržitelného rozvoje, která byla přijata Evropskou radou na zasedání v Göteborgu v roce 2001. Podle závěru summitu by "nová, komplexnější a ambicióznější stragie, zahrnující cíle, ukazatele a efektivní monitorovací postup" měla být přijata do konce letošního roku.

EEB nijak nekomentovala usnesení Evropské rady o nutnosti realizace prioritních projektů dopravních sítí ani formulaci, podle níž připravovaná politika EU v oblasti chemikálií, známá pod zkratkou REACH, musí sladit zájem ochrany životního prostředí a lidského zdraví s potřebou podpořit konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Evropští Přátelé Země a WWF se ve svých reakcích soustředili na usnesení Evropské rady o další strategii boje proti klimatickým změnám. WWF ve své reakci vyjadřuje jasnou spokojenost s úmyslem Evropské rady snížit emise skleníkových plynů až o 30 procent. Přátelé Země ale upozorňují na to, že Evropská rada si ve skutečnosti vytyčila cíl snížit emise o 15 až 30 procent, přičemž nižší hodnota je podle nich zcela nedostatečná.

S usnesením Evropské rady není spokojena ani Unie průmyslových a zaměstnavatelských konfederací Evropy (UNICE), která sama sebe označuje za "hlas byznysu v Evropě". UNICE je zklamána tím, že si Evropská rada vůbec nějaké kvantitativní cíle v oblasti snižování emisí do roku 2020 vytyčila. Tento krok nebyl podle UNICE dohodnut s dalšími partnery ve světě a pravděpodobně dále zkomplikuje možnost dohody na skutečně globální spolupráci při čelení riziku klimatických změn.


reklama

 
Radek Svítil

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist