https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropskou-komisi-znepokojuje-sireni-praseciho-moru-v-bulharsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropskou komisi znepokojuje šíření prasečího moru v Bulharsku

9.8.2019 00:18 | SOFIA (ČTK)
Evropskou komisi znepokojuje šíření prasečího moru v Bulharsku. S výskytem afrického prasečího moru se potýká rovněž Moldavsko. / Ilustrační foto
Evropskou komisi znepokojuje šíření prasečího moru v Bulharsku. S výskytem afrického prasečího moru se potýká rovněž Moldavsko. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Výskyt afrického prasečího moru v Bulharsku je velice znepokojivý, uvedla včera mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová a vyzvala státy k podniknutí kroků proti této "katastrofické zvířecí chorobě". Nemoc už se zde objevila na 30 místech, zlikvidováno muselo být celkem 130.000 prasat, informovala včera agentura Reuters.
 

S výskytem afrického prasečího moru se potýká rovněž Moldavsko. To podle včerejší zprávy Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) ohlásilo další případy onemocnění, a to nedaleko hranic s Rumunskem. Nemoc zde zabila tři prasata a dalších deset prasat bylo utraceno, píše OIE. Moldavsko již v uplynulých měsících potvrdilo několik výskytů nemoci.

Náměstek bulharské ministryně zemědělství ve středu uvedl, že Bulharsku nepodařilo zamezit šíření nákazy. Podle expertů by mohla země přijít o celý svůj chovný průmysl, tedy až 600.000 zvířat. Škody by se mohly vyšplhat až do výše dvou miliard leva (26,4 miliard korun).

Eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis se v úterý sešel s bulharskou ministryní zemědělství Desislavou Tanevovou a nabídl jí pomoc Evropské unie. Po schůzce Tanevová uvedla, že Bulharsko na boj s nemocí obdrží od EU 2,9 milionu eur (asi 74,8 milionu korun).

Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus této nemoci nebezpečný.

S nemocí se potýká rovněž Čína, která je největším vývozcem vepřového na světě. Podle odborníků bude muset do budoucna zlikvidovat asi třetinu veškeré své letošní produkce vepřového, tedy asi 18 milionů tun, dvakrát více, než kolik činí roční celosvětový export.

Onemocnění se objevilo rovněž v jiných částech Asie nebo také například na Slovensku, odkud ve středu Čína kvůli nákaze zakázala vepřové dovážet.

V České republice se africký mor prasat poprvé objevil v roce 2017. Letos v březnu Evropská komise informovala, že se nemoc v Česku podařilo vymýtit.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist