Evropský kongres ochranářské biologie hlásá do světa Poselství z Prahy
Letošní hlavní téma kongresu byl pokračující úbytek biodiverzity.
|
|
Foto: Jan Stejskal/Ekolist.cz |
Program kongresu přiblížil Petr Zasadil z Fakulty životního prostředí ČZU: "Jednali jsme například o ekonomických důsledcích pokračujícího úbytku biodiverzity, o problémech, spojených s šířením invazivních druhů rostlin i živočichů. Závěrečná deklarace se rovněž věnuje souvislostem s intenzivním zemědělstvím nebo s pokračujícím úbytkem volné půdy v krajině, kterou zabírají příměstské oblasti plné výrobních, obchodních a skladových areálů."
"Celý problém úbytku biodiverzity ještě umocňuje fakt, že se nacházíme uprostřed probíhajících klimatických změn," dodal náměstek ministra životního prostředí František Pelc.
Podle Barbary Livoreil z Evropské sekce SCB je cílem deklarace poskytnout informace, důkazy, fakta - zkrátka vědecký základ pro rozhodování politiků. Ti by měli takové informace od vědců brát vážně, jinak riskují, že jejich rozhodnutí budou špatná.
Dalším výstupem setkání vědců je otevřený dopis premiéru Janu Fisherovi ohledně aktuálního managementu horských lesů v Národním parku Šumava.
Pelc rovněž poděkoval vědcům, že se vyjádřili k problematice (ne)zasahování proti kůrovci v horských smrčinách v Národním parku Šumava. "Šumava je unikátní přírodní území nejenom v českém, ale v evropském kontextu. Bylo evidentní, že musí být součástí témat kongresové diskuse," říká Martin Dietrich. ECCB 2009 nakonec věnoval diskusi k Šumavě celý jeden diskusní blok. Výsledkem byl text, kterým se 1200 zúčastněných biologů obrátilo formou otevřeného dopisu na českého premiéra Jana Fischera. (Otevřený dopis vědeckého kongresu pro českého premiéra Jana Fischera ohledně Šumavy).
Kongres pořádala v Praze Česká zemědělská univerzita (ČZU) a Society for Conservation Biology (SCB) pod záštitou evropského komisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase a českého ministra životního prostředí Ladislava Mika.
reklama