Evropským stromem roku je 135 let stará mandloň z Maďarska. Zádvorská lepa skončila pátá
„Místní strom považují za symbol věčné obnovy a vzdělání díky jeho sněhobílým květům. Návštěvníkům tohoto kouzelného místa jeho stromové dominanty se naskytne úchvatné panorama na celou Budapešť,“ vykládá Krůpová.
České želízko v ohni – stoletá Lípa svobody z Velkých Opatovic – zůstala v evropské konkurenci zemí pátá. Získala podporu od 22 294 hlasujících. „Jedná se o jedinou z původně šestnácti lip vysazených při vzniku Československa. Už sto let tak připomíná vznik samostatného státu a ukončení první světové války,“ líčí příběh české finalistky její ambasador Dalibor Badal, který strom pro soutěž našel a přihlásil jej.
Na pomyslnou bednu vítězů se probojoval ještě ruský Dub z vesnice Abramtsevo a portugalský zástupce Světlý dub cesmínovitý z Monte Barbeiro. V evropském hlasování soupeří vítězové národních kol.
„Letos se v anketě sešlo na 311 tisíc platných hlasů z patnáctky zemí napříč Evropou. Do soutěže se povedlo aktivně zapojit desítky komunit i organizací, institucí a měst, která se doslova bila za své stromy. Přestože z podstaty je naše anketa soutěžní, všechny tyto lidi spojila dohromady myšlenka péče a ochrany stromů,“ podtrhuje koordinátorka ankety Strom roku ČR Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.
S oficiálním příchodem jara se šance na zisk populárního titulu otevřou novým zájemcům. Od 21. března do 30. dubna jednotlivci, školy, spolky i obce, které chtějí pomoci stromům ve svém okolí, nominovat své zelené oblíbence prostřednictvím portálu www.stromroku.cz. Z nich pak porota vybere celkem dvanáct, mezi kterými se v online hlasování rozhodne, kdo půjde za Česko do Evropy jako Strom roku 2019.
reklama