Evropští zaměstnavatelé chtějí přesněji vymezit dohody o klimatu
Uzavření mezinárodní dohody o zastavení změn klimatu v důsledku vlivu skleníkových plynů mezi EU a ostatními smluvními stranami by mělo proběhnout v příštích čtrnácti dnech na konferenci v nizozemském Haagu. Tato dohoda je považována za rozhodující krok k uvedení v platnost Kjótského protokolu.
Tento protokol o změnách klimatu z prosince 1997 ukládá ekonomicky vyspělým státům snížení vlastních emisí skleníkových plynů (CO2, metan) do období 2008 - 2012 v průměru nejméně o 5 %. Proces ratifikace protokolu parlamenty signatářských zemí ale pokračuje jen velmi pomalu - zatím jej neratifikovala žádná z ekonomicky rozvinutých zemí. Generální tajemník UNICE (organizace průmyslově rozvinutých států Evropy) Dirk Hudik prohlásil ve svém proslovu 6. 11. 2000, že před provedením ratifikace Kjótského protokolu by se měla nejprve upřesnit pravidla, jak tato smlouva bude vlastně fungovat.
Některé části (např. obchodovatelné emise, které protokol umožňuje) by měly mít řádně definovaná pravidla dříve, než si sami členské země "dovolí" podle protokolu jednat, uvádí UNICE. Proti stanovisku UNICE podporovanému EU se staví skupina států v čele s USA.
reklama