Falšovaly se dokumenty při stavbě Temelína?
Podle informací Greenpeace nebylo možno při navaření chladícího potrubí k reaktorové nádobě odstranit okolní teplem ovlivněný materiál, tak jak to nařizují předpisy. Potrubí bylo totiž příliš krátké. Pokud se něco takového stane, hrozí údajně podobný postup podstatným zvýšením křehkosti materiálu, vznikem trhlin a následným utržením celého sváru. Vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní potrubí v celém chladícím okruhu napojené přímo na reaktorovou nádobu, mohla by nehoda na chladícím potrubí znamenat jadernou havárii s nedozírnými následky.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) však žádné podobně alarmující informace nezná. EkoListu to dnes potvrdil Vratislav Fajman z tiskového oddělení SÚJB. "Podle našich materiálů proběhla oprava chladícího potrubí v roce 1994 v pořádku, nemáme žádné informace, podle nichž by bylo třeba zastavit stavbu JETE," řekl Fajman EkoListu. Stanovisko SÚJB tedy zůstává stejné jako minulý týden, kdy v dopise napsala předsedkyně SÚJB Dana Drábová řediteli české pobočky Greenpeace Jiřímu Tutterovi, že inkriminovaná oprava proběhla řádným způsobem. "Byla tam i naše inspekce. Greenpeace neustále tvrdí, že mají jakési zásadní informace, zpochybňující bezpečnost Temelína. Pokud s něčím takovým přijdou, my to samozřejmě okamžitě prošetříme," dodává Vratislav Fajman.
Mohlo by se tak stát hned zítra dopoledne na schůzce expertů SÚJB se zástupci Greenpeace. "Řekli jsme Greenpeace, ať si přivedou kohokoli, kdo má nějakou důvodnou pochybnost," říká mluvčí Fajman. Schůzku EkoListu potvrdil i ředitel Greenpeace Jiří Tutter.
Zatím ovšem Greenpeace odmítají zveřejnit i zdroj svých informací. "Nemáme důvod nevěřit našim zdrojům a jsme přesvědčeni, že vyšetřením záležitosti se falšování dokumentů potvrdí. Opětně vyzýváme premiéra jako předsedu bezpečnostní rady státu a žádáme SÚJB, aby v dané situaci zastavili veškeré práce vedoucí k aktivaci paliva.," říká Jiří Tutter.
reklama