FAZ: Klimatologové již nepochybují o oteplování Země
Tuto teorii podporují i nejnovější měření ledu v Arktidě, která provedli američtí vědci. V září zde bylo pomocí satelitů naměřeno 5,27 milionu km2 ledu, což je o 20 % méně než byl průměr během posledních let. Jde také o vůbec nejnižší hodnotu, která byla naměřena od počátku sledování v roce 1978. Současně i průměrná teplota od září do srpna vzrostla vzhledem k průměru až o 4 stupně.
Podle odhadů hamburského institutu se zemské klima otepluje takovou rychlostí, jako nikdy před tím. „Jsme s jistotou přesvědčeni, že naše nové výsledky jsou závažnější, než byly dosud,“ tvrdí ředitel institutu Jochem Marotzke. Hamburský institut opírá své předpovědi o modelové výpočty Německého centra pro výpočet klimatických změn (KDRZ), odkud pocházejí i nejnovější poznatky o mlze a prachu v ovzduší, stejně jako o cirkulaci uhlíku. V porovnání s dřívějšími klimatickými modely zde byly zohledněny mnohé nové poznatky.
Za určitých podmínek vědci předpokládají, že v oblasti severního pólu by mohl během léta roztát všechen sníh a teplota by mohla stoupnout až o 10 °C. Účinky klimatických změn, ale nebudou podle odhadů vědců stejné po celé planetě, některé kontinenty budou zasaženy více, jiné méně. Například Antarktida by měla být zasažena pouze minimálně. 50 vědců zde již několik let pracuje na studii, která je přínosem i pro mezinárodní zprávu IPCC. V této zprávě jsou již od roku 1988 sumarizovány všechny důležité výsledky výzkumů, které se týkají klimatických změn a jsou poskytovány politikům jako podklady pro jejich rozhodování.
Ředitel institutu Guy Brauser tvrdí, že prakticky všichni klimatologové jsou o oteplování země přesvědčeni. „My říkáme, že oteplení bude o 4 °C, jiní tvrdí o 3,7 nebo 3,8 stupně.“ Tato změna klimatu bude pravděpodobně nebezpečná pro obyvatele mnoha regionů. „Klimatické situace, které jsou provázeny extrémními povodněmi, stále narůstají,“ říká vedoucí studie Erich Roecker. V Německu očekává déletrvající průtrže mračen, kvůli kterým se mohou vylévat řeky z břehů, častější západní větry během zimy a bouře na pobřeží Severního moře. Jeho hladina pravděpodobně do roku 2100 stoupne oproti průměru až o 43 cm. Na druhé straně budou častější dlouhá a suchá léta. „Vlna veder, která nastala v roce 2003, se v následujících padesáti letech stane normálem,“ říká Roeckner.
Příčinou těchto klimatických změn je podle vědců člověk, který spalováním dřeva, uhlí, ropy a dalších zdrojů energie vypouští do ovzduší CO2. Tento plyn totiž vede k oteplování zemské atmosféry. Podle Institutu vzrostla od roku 1850 z tohoto důvodu průměrná teplota již o 0,7 °C.
Podle článku Frankfurter Allgemeine Zeitung ze dne 30.9.2005.
reklama