Fencl: Cílem je co nejméně dramatický vstup firem do EU
Zásadní úkoly k dořešení ještě v předvstupním období spatřuje ministr Fencl ve třech oblastech. V této souvislosti poukázal na vztah zpracovatelského průmyslu k životnímu prostředí, který si vynucuje přípravu a implementaci všech norem a nařízení v oblasti integrované prevence a omezování znečištění. Jako příklad uvedl ekologicky šetrné či bezodpadové technologie.
Za druhou oblast ministr označil problematiku zdravotní nezávadnosti potravin a celého potravinového řetězce. "Nejde pouze o legislativní a kontrolní činnost ve finálních potravinách," upozornil ministr, podle něhož je zapotřebí kontrolní opatření aplikovat na všechny články výrobkových vertikál. "Začít od výroby krmiv pro hospodářská zvířata, přes základní hygienické směrnice a epidemiologické sledování přenosných chorob, po sledování reziduí a přídavných či aromatických látek v potravinách," vysvětlil.
Ministr jako třetí bod zdůraznil nutnost značné pozornosti trhu s cukrem, mlékem a dalšími komoditami, aby byly české výrobky konkurence schopné jak v předvstupním období, tak po vstupu do EU. "Nechceme pro naše podniky vytvářet skleníkové podmínky, ale účinně jim pomoci tam, kde se musí vyrovnávat na trhu s nerovnou konkurencí," poznamenal Fencl.
Připomněl také, že v oblasti výroby a zpracování mléka dojde k zásadní změně regulačního systému. Od l. dubna začnou platit mléčné kvóty, které jsou jedním z regulačních mechanismů Evropské unie. Jejich zavedení v České republice je součástí přípravy na vstup do EU, zároveň ale mají zajišťovat stabilitu komodity, která je pro chovatele, mlékaře i spotřebitele velice důležitá.
reklama