https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/festival-ekofilm-bude-v-kine-art-a-cinema-city-prihlasilo-se-142-filmu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Festival Ekofilm bude v Kině Art a Cinema City, přihlásilo se 142 filmů

21.8.2023 01:53 | BRNO (ČTK)
Filmová páska
Filmová páska
Do říjnové přehlídky mezinárodního festivalu Ekofilm se přihlásilo 142 filmů z 36 zemí. Největší počet zájemců, 25, je z Německa. V závěsu je produkce z Česka a Francie, uvedl mluvčí festivalu Martin Gillár. Z přihlášených filmů vybere dramaturgický tým 25 nejatraktivnějších, které se od 6. do 8. října v Brně utkají o festivalové ceny. Akce se letos bude konat v Kině Art a Cinema City Velký Špalíček. V minulosti bylo hlavním místem kino Scala, které je kvůli statice budovy zavřené.
 

Stěžejním tématem letošního ročníku je voda. Vybrané snímky budou mimo jiné reflektovat výzvu společnosti připravit města a krajinu na měnící se přírodní podmínky, ať už jde o zadržení vody v krajině i ve městě či nadměrnou spotřebu vody. "Od festivalových filmů i besed očekávám, že přispějí k diskusi o tom, jak můžeme vodu chránit a jak každý z nás může přispět ke zlepšení situace," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), jehož resort festival pořádá.

"Přihlášeny jsou filmy z celého světa, včetně exotických destinací, jako je Peru, Pákistán, Jordánsko nebo Indonésie. Témata jsou rozmanitá, protože vztah člověka k jeho prostředí ovlivňuje každodenní život. Stejně jako v minulých letech jsme zaznamenali velký počet filmů celospolečensky reflektujících důležitá environmentální témata, apel na udržitelnost a obrazy katastrofických důsledků klimatické změny," sdělila vedoucí dramaturgyně Jitka Kotrlová.

Přihlášené jsou také filmy, které zachycují vzácné živočišné druhy. "Z nich je zcela patrné, že společnost, která hledá východiska z klimatické krize, již zjistila, že některé přístupy nefungují a je nutné být obezřetný a klást si otázky o dopadu nových přístupů k přírodě mnohem dříve, než jsou zavedené do praxe," dodala Kotrlová.

Hlavním festivalovým místem bylo v minulých letech Univerzitní kino Scala. Stejně jako Divadlo Bolka Polívky ale musí ukončit působení v budově mezi Moravským a Jakubským náměstím. Statici tam našli další závady a sály nelze bezpečně využívat. "Část filmů, v pátek a v neděli, bude v Artu, a v sobotu budeme v Cinema City. Žádný jiný vhodný prostor k dispozici není," řekl Gillár. I když mají místo zajištěné, je podle něj škoda, že ve Scale být nemohou. "Univerzita spolupracuje na organizaci festivalu, takže se Scala nabízela jako hlavní místo. Navíc je přímo v centru," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist