https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/festival-ekofilm-predstavi-v-brne-25-dokumentu-z-15-zemi-nejvice-z-cr-a-nemecka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Festival Ekofilm představí v Brně 25 dokumentů z 15 zemí, nejvíce z ČR a Německa

21.9.2022 10:50 | BRNO (ČTK)
Filmová páska
Filmová páska
Letošní 48. ročník festivalu Ekofilm představí v Brně 25 dokumentů z 15 zemí, nejvíce z ČR a Německa. Soutěžní pětadvacítku vybral dramaturgický tým z 243 přihlášených snímků. Nejstarší environmentální filmový festival v Evropě se uskuteční od 12. do 15. října. Loni získal hlavní cenu polský snímek Velryba z Lorina režiséra Macieje Cuskeho.
 

Pětadvacítka vybraných snímků bude soutěžit ve třech kategoriích – Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Organizátoři udělí také Cenu prezidenta festivalu a Hlavní cenu festivalu ministryně životního prostředí. Hlavním tématem je letos klima a jeho změna.

"Ekologie a klimatická krize je společenským tématem, které se promítá i do finálního výběru filmů v soutěžních sekcích. I letos budou o ceny bojovat filmy o lidské zodpovědnosti a nutnosti aktivně vstoupit do hry, výběr zrcadlí rostoucí trend ve světové kinematografii věnovat se ekologickým problémům a hledat společnou cestu k udržitelnému životu na naší planetě," uvedla hlavní dramaturgyně týmu Jitka Kotrlová.

Z finálové pětadvacítky je nejvíce filmů z Německa a České republiky. Tyto státy mají v soutěži po čtyřech snímcích. Německo navíc představí ještě jeden dokument, který vznikl v koprodukci s Maďarskem. Dva snímky byly natočeny v Rakousku. Zbylých 11 soutěžních dokumentů pochází z Velké Británie, Íránu, Finska, Dánska, Švýcarska, Itálie, Polska, Nizozemí, Belgie, po jednom také z Chile a Kanady.

Loňská finálová pětadvacítka vzešla z 207 přihlášených snímků, kdy největší zastoupení mělo Německo s pěti filmy. Hlavní cenu získal polský snímek Velryba z Lorina režiséra Macieje Cuskeho. Film nabízí zamyšlení, kdo ve střetu dvou mizejících světů má právo zabíjet: lovící člověk nebo lovená velryba. Ocenění si odnesly i další čtyři snímky v různých kategoriích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist