https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/filipinsky-ostrov-boracay-bude-na-pul-roku-turistum-uzavren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Filipínský ostrov Boracay bude na půl roku turistům uzavřen

6.4.2018 09:40 (ČTK)
Filipíny patří mezi země nejvíce ohrožené klimatickými změnami. Filipínský ostrov Boracay (na obrázku), oblíbený cíl turistů, bude od 26. dubna na půl roku návštěvníkům uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Za bílými plážemi tohoto ostrova vyrazily loni dva miliony turistů.
Filipíny patří mezi země nejvíce ohrožené klimatickými změnami. Filipínský ostrov Boracay (na obrázku), oblíbený cíl turistů, bude od 26. dubna na půl roku návštěvníkům uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Za bílými plážemi tohoto ostrova vyrazily loni dva miliony turistů.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Junho / Pixabay
Filipínský ostrov Boracay, oblíbený cíl turistů, bude od 26. dubna na půl roku návštěvníkům uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Informovala o tom včera agentura Reuters. Za bílými plážemi tohoto ostrova vyrazily loni dva miliony turistů. Filipíny patří mezi země nejvíce ohrožené klimatickými změnami.
 

Filipínský prezident Rodrigo Duterte při své návštěvě ostrova v únoru konstatoval, že Boracay se mění v "odpadní jímku". Prezident také varoval, že budovy stavěné příliš blízko pobřeží mohou způsobit ekologickou katastrofu. Podle filipínského ministerstva životního prostředí nejsou ke kanalizaci připojeny téměř dvě stovky místních firem a kolem 4000 domácností, které odpad vyvádějí přímo do moře.

Rozhodnutí vyvolalo obavy u tisíců lidí, jimž na ostrově skýtá obživu turistický ruch. Na turistice závisí na 500 místních firem, které přinášejí roční příjem 1,07 miliardy dolarů (22,09 miliardy Kč), napsal zpravodajský server BBC. Filipínská vláda uvedla, že jim poskytne finanční pomoc.

Letecké společnosti včera oznámily, že kvůli uzavření ostrova sníží počet letů na Boracay. Jonas Leones z ministerstva životního prostředí agentuře AFP minulý měsíc řekl, že ostrov by mohl vypadnout i z tras trajektů.

Některé odborníky nicméně uzavření ostrova o rozloze deset kilometrů čtverečních, který leží 300 kilometrů jižně od metropole Manily, překvapuje. Vláda zde totiž povolila macajskému gigantu Galaxy Entertainment stavbu kasina a hotelového komplexu za 500 milionů dolarů (přes 10,3 miliardy Kč), která má začít příští rok.

K podobnému kroku přistoupilo i Thajsko, jež na čtyři měsíce v roce turistům uzavře pověstnou zátoku na ostrově Pchi Pchi, odkud pocházejí nejznámější záběry z filmu Pláž.

"Ostrovy jsou křehké ekosystémy, které zkrátka nemohou zvládnout nápor tolika lidí, znečištění z lodí a plážových hotelů," řekl agentuře Reuters thajský odborník na mořskou biologii Tchon Tchamrongnavasavat. "Korálové útesy ničí oteplování moře a přelidnění. V některých případech je jedinou cestou k jejich uzdravení úplné uzavření daného místa," dodal. Oteplení moří a neřízená turistika způsobily podle něj poničení více než tří čtvrtin thajských korálových útesů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist