https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/filipiny-odvolavaji-z-kanady-diplomaty-kvuli-sporu-o-odpadky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Filipíny odvolávají z Kanady diplomaty kvůli sporu o odpadky

17.5.2019 00:20 (ČTK)
Filipíny stahují z Kanady své nejvyšší diplomaty poté, co Ottawa promeškala termín, do kterého měla odvézt zpět 69 lodních kontejnerů plných odpadků. / Ilustrační foto
Filipíny stahují z Kanady své nejvyšší diplomaty poté, co Ottawa promeškala termín, do kterého měla odvézt zpět 69 lodních kontejnerů plných odpadků. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Filipíny stahují z Kanady své nejvyšší diplomaty poté, co Ottawa promeškala termín, do kterého měla odvézt zpět 69 lodních kontejnerů plných odpadků. Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který si často nebere servítky ani při diplomatických stycích, minulý měsíc pohrozil Kanadě válkou a dodal, že kontejnery s odpadky osobně doprovodí přes moře zpět do Kanady - anebo je vyklopí před kanadským velvyslanectvím v Manile, napsala agentura Reuters.
 

"Měli bychom v Kanadě ponechat jen minimální diplomatické zastoupení, dokud jejich odpadky nezamíří zpátky," napsal filipínský ministr zahraničí Teodoro Locsin na svůj účet na twitteru poté, co vypršel termín 15. května. Kanadské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že je tímto vývojem "zklamané", ale bude nadále usilovat o vyřešení problému.

"Kanada opakovaně filipínskou vládu ujistila, že je nadále zavázaná odstranit kanadský odpad z Filipín," uvádí prohlášení. "Budeme pokračovat a dokončíme potřebné kroky k návratu odpadu do Kanady."

Kanada uvádí, že odpad, který byl do Manily vyvezen v letech 2013 až 2014, byl součástí komerční transakce, se kterou neměla vláda co do činění. Mezitím nicméně nabídla, že odpadky odveze zpátky. Kontejnery byly označené jako plasty určené k recyklaci na Filipínách, ale ve skutečnosti obsahovaly použité plenky, noviny a lahve na vodu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist